Przejdź do zawartości

2013-09-14: 5. rocznica upadku Lehman Brothers

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 15 września 2013
Logo banku
Upadek banku inwestycyjnego Lehman Brothers stanowi symbol kryzysu finansowego 2007-2009 (na zdj. siedziba banku)

Pięć lat temu, 15 września 2008 r. amerykański bank inwestycyjny Lehman Brothers ogłosił swoje bankructwo. Wydarzenie to wywołało panikę na rynkach światowych i tym samym uznane zostało za początek światowego kryzysu finansowego.

Mimo optymizmu panującego przez ostatnie miesiące w światowej gospodarce, graniczącego z euforią, globalny rynek akcji jest w skali roku wciąż na minusie. Taki stan rzeczy to potwierdzenie, że nie wszystkie problemy, które wywołały kryzys gospodarczy, udało się rozwiązać.

Notowany na nowojorskiej giełdzie (NYSE) bank inwestycyjny Lehman Brothers był zaangażowany w finansowanie rynku nieruchomości.

10 września 2008 r. Lehman Brothers ogłosił wyniki finansowe trzeciego kwartału wynoszące $3,9 mld strat. Pięć dni później oficjalnie zbankrutował (ogłosił upadłość). Było to największe bankructwo w historii. Wartość aktywów Lehman Brothers przed upadłością wynosiła $691 mld. Drugi w kolejności największy bankrut, Worldcom, Inc., był warty w momencie bankructwa nieco ponad $100 mld. Trzeci, Enron Corp., którego upadek wywołał kontrowersje w 2001 roku – niewiele ponad $65 mld.

Upadek Lehman Brothers spowodował, że 15 września 2008 r. indeks giełdowy Dow Jones Industrial Average pikował w dół o ponad 500 punktów. Był to największy jednodniowy spadek od 11 września 2001 r., kiedy to porwane przez terrorystów samoloty uderzyły w wieże World Trade Center w Nowym Jorku. Rekord ten utrzymał się przez kilka sesji – jeszcze większy spadek nastąpił 29 września 2008 r. Strata wyniosła 777,7 pkt.

Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Bankructwo miało skutki polityczne. Obawa, że upaść mogą kolejne wielkie banki, skłoniła rząd do przygotowanie bezprecedensowego programu wsparcia dla sektora finansowego wartego $700 mld (tzw. Planu Paulsona).

Bank poniósł duże straty w portfelu nieruchomościowym. Jego aktywa gwałtownie traciły na wartości. Na przestrzeni sześciu miesięcy stracił 6,7 miliarda dolarów. Jego zadłużenie przekraczało $600 miliardów.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]