Przejdź do zawartości

2013-08-09: Wyprawa Syberia 2013

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 9 sierpnia 2013

15 sierpnia z Warszawy na Syberię wyrusza nietypowa wyprawa - Syberia 2013. Nietypowa, bo nie samochodowa, motocyklowa, quadowa czy nawet rowerowa, a autokarowa. Uczestnicy wyprawy od pół roku przebudowywali specjalnie do tego celu zakupiony autokar.

Na pokładzie wyprawowej Setry znalazły się łóżka dla wszystkich 9 uczestników, kuchnia, łazienka, salon, a także miejsce na dary dla mieszkańców syberyjskiej Wierszyny. Trasa wyprawy wiedzie z Warszawy przez Litwę i Łotwę do granicy z Rosją. Następnie przez Moskwę, Ufę, Czelabińsk, Omsk, Nowosybirsk, Krasnojarsk do Irkucka. Po kilkudniowym pobycie w okolicach jeziora Bajkał, wyprawa odwiedzi min. Kułtuk, Wierszynę i wyspę Olchon. Trasa drogi powrotnej wiedzie przez Krasnojarsk, Abakan, bezdroża Sajanów, Nowosybirsk, Omsk, Czelabińsk, Ufę, Wołgograd, Charków i Kijów. W Warszawie wyprawa spodziewana jest w połowie września. Cała trasa to ponad 17 tys. km.

Za cel wyprawy, jej uczestnicy postawili sobie odwiedzenie miejsc na Syberii związanych z historią Polski tj.: Kułtuk – miejsce wybuchu powstania zabajkalskiego, Wierszynę – miejscowość w 100% zamieszkaną przez polskich emigrantów - oraz wiele miejsc w okolicach jeziora Bajkał związanych z pracą i dorobkiem polskich naukowców min. Jana Czerskiego, Aleksandra Czekanowskiego, Benedykta Dybowskiego. Wyprawa została objęta patronatem Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Losy wyprawy można śledzić na stronie internetowej: www.syberia2013.pl, oficjalnym profilu na Facebooku www.facebook.com/syberia2013 i oczywiście na stronach Wikinews.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]