Przejdź do zawartości

2013-07-20: Odkryto największe wirusy na świecie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 20 lipca 2013
Megavirus chilensis (MGVC), który do czasu odkrycia Pandoravirus salinus i Pandoravirus dulcis, był największym znanym nauce wirusem

Naukowcy odkryli największe wirusy, do tej pory nie znane na świecie – donosi serwis renomowanego czasopisma naukowego "Science". Zespół naukowców francuskich pod kierunkiem Jeana Michela Claverie z Narodowego Centrum Badań Naukowych w Marsylii, odkrył nieznany nauce nowy typ wirusa nazwanego Pandorawirusem należący do DNA-wirusów. Nazwę swą otrzymał od znanej z mitologii puszki Pandory. Naukowcy znaleźli dwa różne typy Pandoravirusa w dwóch miejscach: Pandoravirus salinus został odnaleziony w osadach pobranych u wybrzeży Chile, natomiast Pandoravirus dulcis na dnie płytkiego stawu niedaleko Melbourne w Australii[1].

Dotychczas za największego z wirusów uchodził Megavirus chilensis, wykryty w roku 2011 w wodach oceanu u wybrzeży środkowego Chile w regionie Valparaíso[2].

Jest to spektakularne odkrycie ponieważ typowe wirusy są dużo mniejsze i prostsze w swojej strukturze. A ten przerasta też niektóre bakterie. Nowy rekordzista zaskakuje nie tylko rozmiarami, lecz także swoją złożonością. Nowoodkryty typ wirusa jest 1000 razy większy od wirusa grypy, co sprawia, że widać go pod zwykłym mikroskopem optycznym i ma też w swoim genomie rekordową liczbę par zasad kodującą od 1,9 do 2,5 tys. genów (dla porównania – wirusowi grypy wystarcza ich 200 razy mniej).

Choć Pandoravirus nazwany do mitycznej Pandory, która według mitologii była źródłem wszelkich chorób, Pandoravirus nie wywołuje chorób i nie jest groźny dla ludzi, wyglądem przypomina bakterię, żyje w morskich głębiach i jest pasożytem ameb, które biorąc wirusa za bakterię, zjadają go, narażając się na infekcję. Po zainfekowaniu ameby, wirus łączy się z jej strukturą, gdzie się namnaża. Aparat genetyczny ameby zaczyna wytwarzać białka, aż w końcu wydzielają się z niej nowe wirusy. Te atakują kolejne ameby i cykl się powtarza.

Uczeni mają nadzieję że sensacyjne odkrycie pozwoli ustalić nowe fakty na temat początków życia na Ziemi.

Wirusy odkryto dość późno, ponieważ uczeni nie dysponowali odpowiednimi narzędziami. Dopiero w 1931 r. dzięki mikroskopowi elektronowemu udało się po raz pierwszy zobaczyć wirusa.

Wirusy nie mają struktury komórkowej ani metabolizmu, a do rozmnażania potrzebują żywej komórki, którą następnie infekują. U ludzi wywołują wiele chorób, zarówno powszechnych, jak zwykłe przeziębienie, grypa czy ospa, jak również groźne np. AIDS, wścieklizna, gorączka krwotoczna Ebola.

Tak naprawdę w ogóle nie wiadomo, skąd pochodzą wirusy i jak przebiegała ich ewolucja.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]