Przejdź do zawartości

2013-07-15: Ksiądz Lemański jeszcze dziś opuści parafię w Jasienicy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 15 lipca 2013

Ks. Wojciech Lemański w opublikowanym na stronie Jasienickiej parafii oświadczeniu poinformował, że zdecydował się podporządkować decyzji abp. Henryka Hosera i opuścić parafię. W swoim oświadczeniu odwołany proboszcz przeprosił wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni zamieszaniem wokół jego osoby.

"Zdecydowałem podporządkować się decyzji Księdza Biskupa Ordynariusza w mojej sprawie. W najbliższym czasie przekażę kierowanie parafią wyznaczonemu administratorowi. Wyprowadzę się z domu parafialnego i poza parafią będę czekał na prawomocne rozstrzygnięcie Stolicy Apostolskiej w tej sprawie. Tę decyzję skonsultowałem z Parafialną Radą Duszpasterską i z Kurią Diecezji Warszawsko-Praskiej. Bardzo Was proszę, abyście uszanowali moją decyzję podjętą w zgodzie z własnym sumieniem i z tym jak rozumiem swoją odpowiedzialność za wspólnotę" - napisał ks. Wojciech Lemański w oświadczeniu, które pojawiło się na stronie parafii w Jasienicy. - napisał ks. Wojciech Lemański.

Zgodnie z dekretem z 5 lipca wydanym przez ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej abp. Henryka Hosera ksiądz Lemański wczoraj o godzinie 21 przestał być proboszczem parafii w Jasienicy. Dotychczasowy proboszcz skorzystał z przysługującego mu odwołania od decyzji i nie chciał opuścić parafii do momentu rozpatrzenia jego sprawy. Powoływał się tym samym na przepisy dotyczące kar znajdujące się w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Niektórzy Kanoniści nie podzielali jednak opinii ks. Lemańskiego wskazując iż został on odwołany z funkcji nie w trybie karnym, a w trybie zmiany administracyjnej. Od takiej decyzji także przysługuje odwołanie, jednak nie jest ono związane z wstrzymaniem wejścia w życie decyzji.Źródła

[edytuj | edytuj kod]
  • ks. Wojciech Lemański – Oświadczenie – Strona internetowa parafii w Jasienicy, 15 lipca 2013