2013-06-23: Ogólnopolski Festiwal Projektów 2013

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 21 czerwca 2013

W Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie już po raz drugi odbył się Ogólnopolski Festiwal Projektów. Organizatorem imprezy było Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz redakcja "Gazety Wyborczej", które prowadzą program "Szkoła z klasą 2.0". Honorowym Patronem Festiwalu była Małżonka Prezydenta RP pani Anna Komorowska. Nad festiwalem patronat objęło ponadto Centrum Nauki "Kopernik" oraz British Council.

Festiwal Projektów to wydarzenie, na którym uczniowie z całej Polski - ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - mogą pochwalić się swoimi dokonaniami i wymienić doświadczeniami nabytymi podczas realizacji projektów. To również okazja do spotkania z ekspertami z różnych dziedzin, m.in.: nowych technologii, prawa autorskiego, działań lokalnych i innych.

Promocja wikiprojektów edukacyjnych na festiwalu[edytuj | edytuj kod]

W tegorocznej edycji imprezy wzięło udział 51 szkół. Wśród nich znalazł się Zespół Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Casino we Wrześni, który zaprezentował Wikiprojekt "Powiat wrzesiński" realizowany od początku 2010.

Projekt ten dotyczy takich przedmiotów jak informatyka, historia, geografia, multimedia i grafika komputerowa, język polski, język angielski, język niemiecki. Celem Wikiprojektu "Powiat wrzesiński" jest wzbogacenie istniejących już artykułów dotyczących powiatu na Wikipedii. Uczniowie tworzyli nowe artykuły, dotyczące w szczególności zabytków, historii, ludzi związanych z powiatem. Tłumaczyli artykuły na języki obce, w celu wzbogacania zasobów angielskiej i niemieckiej Wikipedii. W ramach projektu usystematyzowali oraz dodali do artykułów właściwe kategorie, a także źródła do haseł. Powiększyli galerię zdjęć w ramach Commons oraz zilustrowali hasła.

Uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych edytowali artykuły w języku Wikitext, poznali zagadnienia dotyczące prawa autorskiego oraz zasad udostępniania własnej twórczości na tzw. wolnych licencjach, w tym na licencji CC-BY-SA 3.0, nabyli wiedzę o geografii i historii regionu, umiejętności wskazywania wiarygodnych źródeł, tworzenia bibliografii. Uczestnicy projektu wykonywali zdjęcia w terenie, tworzyli grafiki rastrowe i wektorowe, a także 3D. Kształtowali umiejętności pracy grupowej, przez wspólne edytowanie dokumentów z innymi wikipedystami (w środowisku Web 2.0), tłumaczyli materiały na języki obce. Wiedza i umiejętność nabyte przez nich w trakcie realizacji projektu mogą być przydatne na egzaminie maturalnym oraz egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.

Efekt pracy uczniów dostępny jest na polskiej, angielskiej i niemieckiej Wikipedii.

W trakcie festiwalu wikipedyści zorganizowali stoisko prezentujące ich projekt, promowali wśród innych szkół wykorzystanie wikiprojektów w edukacji oraz działania Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Mieli okazję spotkania z ekspertami programu "Szkoła z klasą 2.0" oraz zwiedzenia Centrum Nauki Kopernik.

Koordynatorem udziału wikipedystów w Festiwalu Projektów był pan Rafał M. Socha (Azymut).

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]