Przejdź do zawartości

2013-06-15: 17. Piknik Naukowy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 15 czerwca 2013

W sobotę 15 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się 17. Piknik Naukowy zorganizowany przez Centrum Nauki Kopernik (CNK) i Polskie Radio. 17. Piknik Naukowy 2013 rozpoczął się o 11:00 a zakończył o 20:00. Pierwszy Piknik Naukowy odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Od 2008 roku jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. Przez ostatnie trzy lata odbywał się w stołecznym Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie, a w tym roku odbył się po raz pierwszy na Stadionie Narodowym.

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom: profesora Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Roberta Firmhofera (obecnie dyrektor CNK) oraz Krystyny Kępskiej-Michalskiej z Polskiego Radia. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 200 instytucji tworząc największy plenerowy festiwal promujący naukę. Udział wzięli m.in: Politechnika Warszawska, IPN[1], NASK, Focus[2], Muzeum Pałac w Wilanowie[3], Muzeum Historii Polski w Warszawie[4], Filmoteka Szkolna[5].

Na pikniku można było zobaczyć m.in. rozpalanie płomienia bez źródła ognia używając np. krzesiwa, samozapłon wodą i kwasem, suchy lód, a także roboty, pojazdy hybrydowe, wiele doświadczeń i konkursów.

Przypisy

[edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]