Przejdź do zawartości

2013-05-25: Zgubili paczkę z częściami polskiego robota

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 25 maja 2013

Firma kurierska zgubiła jedną z dwóch paczek z częściami do robota.

Grupa studentów z Politechniki Warszawskiej jako jedyna w Europie zakwalifikowała się do zawodów NASA Lunabotics Mining Competition. Ich robot księżycowy Husar, który został zaprojektowany, miał rywalizować o miano najlepszej koparki księżycowej w zawodach organizowanych przez NASA.

NASA Lunabotics Mining Competition to międzynarodowe zawody, które odbywają się w Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy'ego na Florydzie, przeznaczone dla studentów uczelni technicznych. Studenckie drużyny mają zaprojektować i skonstruować robota przystosowanego do pracy w warunkach kosmicznych i zdolnego do wykopania jak największej ilości gruntu księżycowego, tzw. regolitu. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrodę w wysokości 5 tys. dolarów.

Gdy grupa studentów przyleciała do USA okazało się, że firma kurierska zgubiła jedną z dwóch paczek, w której była elektronika i układ jezdny Husara. Poszukiwania paczki nie przyniosły pozytywnego rezultatu. Jednak studenci nie zrazili się i postanowili zbudować ad-hoc nowego robota "White Eagle"[1].

Przypisy

[edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]