2013-04-24: "5 minut dla książki" po raz drugi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 24 kwietnia 2013
Kilkanaście osób czytało w Łodzi
Głośne czytanie pod chmurką

"5 minut dla książki", to akcja, której celem jest propagowanie czytelnictwa wśród Polaków.

23 kwietnia 2013, o godzinie 18:00 w około 30 polskich miastach odbyła się druga edycja akcji „5 minut dla książki”, organizowany pod hasłem „Czytamy pod chmurką”. Czytelnicy podobnie jak przed rokiem spotkali się w centralnych punktach swoich miejscowości, by zachęcać przechodniów do sięgnięcia po książkę oraz by przeczytać fragment, ukazujący znaczenie książki w życiu społecznym.

W Łodzi przy Pasażu Rubinsteina zebrało się kilkanaście osób, które wspólnie na głos zakrzyknęły „Ona czyta dla mnie!”, a następnie odczytały fragmenty powieści „Królowa południa” Arturo Péreza-Reverte, potem uczestnicy spotkania głośno czytali cytaty o książce i czytaniu.

Spotkanie zakończyła loteria, podczas której można było wygrać gry, książki, koszulki oraz inne gadżety. Zwieńczeniem akcji był pokaz niedostępnych na co dzień starodruków, map, dziewiętnastowiecznych fotografii ze Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Piłsudskiego.

Wydarzenie to organizowane w ramach Światowego Dnia Książki (23 kwietnia), a także wstępem do majowego Tygodnia Bibliotek.

Źródła[edytuj | edytuj kod]