Przejdź do zawartości

2013-04-22: USA: udana próba rakiety nośnej Antares

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 22 kwietnia 2013
Rakieta Antares wystartowała z nowego kompleksu Wallops
Start rakiety Antares 21 April 2013, 17:02:13

W niedzielę 21 kwietnia 2013 roku wystrzelono nową komercyjną rakietę nośną Antares firmy Orbital Sciences Corp., jednej z dwóch amerykańskich firm (obok SpaceX) wytypowanych przez agencję NASA do dostarczania zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Start 40 metrowej rakiety Antares z kapsułą transportową Cygnus nastąpił z kosmodromu w ośrodku badawczo-rozwojowym Wallops Flight Facility znajdującego się na wyspie położonej w pobliżu brzegów stanu Wirginia w odległości 270 km od Waszyngtonu.

Statek transportowy Cygnus może zabierać ładunki o wadze do 2 ton, a lot na ISS może odbyć się już za 2 miesiące.

Technologia firmy SpaceX jest bardziej zaawansowana bowiem jej kapsuła transportowa Dragon osiągnęła już stację ISS w zeszłym roku. Kapsuły Dragon już trzykrotnie cumowały do stacji kosmicznej.

Firma Orbital Sciences jest jedną z dwóch prywatnych spółek, które agencja kosmiczna NASA wybrała do wysyłania ładunków i ludzi na niską orbitę okołoziemską. NASA zdecydowała się współpracować z prywatnymi firmami, co ma rozwinąć prywatny przemysł kosmiczny.

Zgodnie z umową z 2008 roku, Orbital Sciences za prawie 2 mld dolarów ma wykonać osiem lotów z zaopatrzeniem na stację ISS. Kapsuły Cygnus, które skonstruowane zostały we współpracy z włoską firmą Thales Alenia Space, będą służyć nie tylko do zaopatrzenia, ale też będą zabierać ze stacji zbędne odpadki i spalać się wraz nimi po wejściu w atmosferę ziemską.

Czytaj też[edytuj | edytuj kod]

Do stacji kosmicznej dotarł Smok

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]