2013-03-25: Porozumienie w sprawie finansów Cypru
W nocy z niedzieli na poniedziałek 23 marca 2013 przedstawiciele władz Cypru i tzw. trojki czyli: Komisja Europejska (KE), Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Europejski Bank Centralny (EBC) osiągnęli porozumienie w sprawie planu pomocowego wartego 10 miliardów euro przeznaczonego dla ratowania systemu bankowego na Cyprze.
Właściciele depozytów powyżej 100 tysięcy euro z dwóch największych cypryjskich banków: Bank of Cyprus i Laiki Bank zostaną obłożeni jednorazową opłatą w wysokości 30 proc., przy czym Laiki Bank of Cyprus zostanie zlikwidowany, a Bank of Cyprus zostanie zrestrukturyzowany.
Rosyjscy biznesmeni w bankach cypryjskich ulokowali spore kapitały. Duża część lokat w cypryjskich bankach to pieniądze Rosjan. Dmitrij Miedwiediew na wieść o podatku od depozytów powiedział: "W tej chwili na Cyprze kontynuują grabież tego, co już nagrabiono"[1].
Według niektórych ekspertów porozumienie zawarte w Brukseli nie rozwiąże problemów Cypru[2]: według nich jest to tylko rozwiązanie doraźne typu ad hoc, w niedługim czasie należy spodziewać się odpływu kapitałów, wzrostu bezrobocia i zapaści gospodarczej.
Przypisy
[edytuj kod]Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Ratowanie Cypru – Wyborcza.biz, 25 marca 2013