Przejdź do zawartości

2013-03-05: Hugo Chavez - prezydent Wenezueli - nie żyje

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 5 marca 2013

Wenezuela: We wtorek na skutek choroby nowotworowej w wieku 58 lat zmarł Hugo Chavez, był prezydentem Wenezueli nieprzerwanie od 1999 roku. Informacje o śmierci głowy państwa potwierdził wiceprezydent Wenezueli Nicolas Maduro

Chavez z chorobą zmagał się od 2011 roku. Według doniesień przeszedł wtedy operację nowotworu prostaty. Później operowany był jeszcze co najmniej 3 razy. W ostatnich miesiącach prezydent Wenezueli zmagał się także z ostrą infekcją dróg oddechowych.

Po śmierci prezydenta władzę w Wenezueli przejmie wiceprezydent Nicolas Maduro. Hugo Chavez namaścił go na swojego następcę. Według agencji Reuters szef sztabu wenezuelskiej armii potwierdził, że będzie lojalny wobec Maduro. Wiceprezydent przemówił w krótkim orędziu do narodu w którym prosił obywateli o zachowanie spokoju i szacunku wobec śmierci Chaveza. - Musimy być bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek - mówił.

Hugo Chavez był prezydentem Wenezueli przez 14 lat a w ubiegłym roku został wybrany na trzecią kadencję. Był wyznawcą ideologii socjalistycznej. Gigantyczne kwoty pozyskane dzięki znacjonalizowaniu przemysłu naftowego i sprzedaży ropy przeznaczał regularnie na budowanie socjalizmu w swoim kraju. Według komentatorów i analityków, mimo tak dużych inwestowanych sum Wenezuela znajduje się obecnie na krawędź ruiny.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]