Przejdź do zawartości

2013-02-23: Czy SpinCar jest ratunkiem dla upadającej fabryki FSO?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 23 lutego 2013
Symbol i logo warszawskiej fabryki samochodów osobowych
FSO Chevrolet Aveo. Przez ostatnie lata swojej działalności FSO produkowała dla General Motors Chevrolety Aveo.

Fabryka Samochodów Osobowych (FSO) to najstarsza w Polsce fabryka samochodów osobowych. Zlokalizowana w Warszawie fabryka powstała na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. Pierwszym produktem została Warszawa M-20, wzorowana na radzieckiej Pobiedzie. 6 listopada 1951 roku z linii produkcyjnej żerańskiej FSO zjechała pierwsza Warszawa M-20.

Minęły dwa lata od momentu, kiedy z taśmy produkcyjnej FSO na warszawskim Żeraniu zjechał ostatni samochód.

Dokładnie 22 lutego 2011 roku z taśmy montażowej zjechał ostatni egzemplarz czerwonego Chevroleta Aveo, a 1 marca 2011 roku pracę straciło 1200 osób z prawie 1800 zatrudnionych w warszawskiej fabryce. Od tego czasu hale zakładowe FSO świecą pustkami[1].

Jest jednak nadzieja, że symbol polskiej motoryzacji da się uratować i FSO na Żeraniu nie stanie się ani osiedlem mieszkaniowym ani kompleksem biurowym. Jest szansa na wznowienie produkcji nowego modelu w warszawskiej FSO.

Ratunkiem może być produkcja nowoczesnego kompaktowego samochodu o nazwie SpinCar, którego wynalazcą jest dr inż. Bogdan Kuberacki.

SpinCar to mały, czterokołowy mikrosamochód miejski o zmodyfikowanym, opatentowanym układzie kół, pozwalającym mu na obracanie się w miejscu. Gdyby doszło do produkcji byłby to pierwszy na świecie seryjny samochód, którym nigdy nie trzeba cofać, bo zawsze można się obrócić. Dzięki możliwości obrotu w miejscu SpinCar potrzebuje tak mało miejsca, że tworzy nowy poziom ekologiczności miejskiego pojazdu. Poziom niedostępny jakiemukolwiek obecnemu samochodowi.

SpinCar może być napędzany elektrycznymi silnikami umieszczonymi w kołach, zasilanymi prądem pochodzącym z akumulatorów, z pokładowego generatora spalinowego lub hybrydo – z obu razem. Zakładana prędkość maksymalna to 70-80 km/godz. (więcej na http://www.spincar.pl).

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Wikinews
Mazowieckie
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości