Przejdź do zawartości

2013-01-09: Przedłużono czasy pracy elektrowni jądrowej w Smoleńsku i Paksie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 9 stycznia 2013

Reaktor Smoleńsk-1, typu "czarnobylskiego", będzie pracował kolejne 10 lat. Węgierska elektrownia jądrowa w Paks będzie pracowała kolejne 20 lat.

Smoleńsk-1

[edytuj | edytuj kod]

Rosyjski urząd nadzoru bezpieczeństwa jądrowego zgodził się na przedłużenie o 10 lat licencji na pracę reaktora Smoleńsk-1, co umożliwi zakończenie budowy nowej elektrowni. Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej odwiedziła elektrownię we wrześniu 2011 roku i potwierdziła wprowadzenia ulepszeń i dobrych praktyk.

Przedłużenie licencji pozwoli na działanie bloku do 25 grudnia 2022 roku, tj. przez 40 lat. Dzięki przedłużeniu możliwe będzie skrócenie czasu między wyłączeniem starej a budową nowej elektrowni (Smoleńsk II), z czterema reaktorami WWER-1200. W tej chwili jej uruchomienie planowane jest na rok 2024.

Reaktory RBMK stały się przedmiotem międzynarodowej troski po awarii czarnobylskiej. Jedenaście rosyjskich reaktorów zostało poddanych badaniom i modernizacjom, gdyż nadal wytwarzają prawie 45% jądrowej energii elektrycznej w Federacji Rosyjskiej. Jedynym budowanym reaktorem tego typu pozostaje Kursk-5.

Elektrownia Paks

[edytuj | edytuj kod]

Węgierska elektrownia jądrowa, pokrywająca 40% zapotrzebowania kraju, będzie pracowała kolejne 20 lat.

W oświadczeniu operator elektrowni, państwowa spółka Magyar Villamos Művek (MVM), stwierdza, że krajowe zaangażowanie w energetykę jądrową opłaciło się. Koszty energii elektrycznej z Paks nigdy nie rosły szybciej niż inflacja, będąc źródłem najtańszego prądu w kraju.

Pierwszy reaktor w Paksie został uruchomiony w grudniu 1982 roku. Trzy kolejne w 1987, wieńcząc tę największą w historii Węgier inwestycję przemysłową. Cztery reaktory pracowały prze 30 lat z obciążeniem 80-90%, produkując przez ten czas ponad 350 miliardów kWh.

W grudniu 2012 węgierska agencja energii atomowej zakończyła przegląd wniosku o przedłużenie czasu pracy i przychyliła się do niego. Oficjalne przedłużenie licencji nastąpi w tym roku. Oznacz to, że reaktor nr 1 będzie mógł pracować do 2032 roku. Wkrótce zostanie zweryfikowana licencja dla pozostałych bloków.

Reaktor przeszedł tez niedawno szereg ulepszeń (turbin, generatorów pary), które zwiększyły jego moc elektryczną z 440 do 470 MW. W najbliższych latach rozważane jest dalsze ich ulepszenie, do 500 MW.

Parlament i rząd rozważają także zastąpienie starzejących się reaktorów nowymi, o mocy 1000 MW. Węgry powinny oddać do 2030 roku nowe źródła energii o mocy około 6000 MW.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]