Przejdź do zawartości

2012-11-30: Uroczyste zakończenie konkursu Wiki Lubi Zabytki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 1 grudnia 2012


8 grudnia 2012 roku w Klubie Komediowym Chłodna w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom konkursu fotograficznego Wiki Lubi Zabytki, organizowanego przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Miejsce 1: 2000 PLN
Zespół kościoła pw. św. Jana Nepomucena "Na Wyspie". Autor: Scots (CC BY-SA 3.0)
Miejsce 2: 1000 PLN
Zespół klasztorny cystersów w Lubiążu. Autor: P.R.Schreyner (CC BY-SA 3.0)
Miejsce 3: 500 PLN
Zamek w Ogrodzieńcu – widok od wschodu. Autor: Łukasz Śmigasiewicz (CC BY-SA 3.0)

Celem konkursu Wiki Lubi Zabytki jest sfotografowanie wszystkich obiektów posiadających status zabytku nieruchomego i wpisanych do wykazów zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków. Polski konkurs jest częścią światowej inicjatywy Wiki Loves Monuments, która narodziła się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich, którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć - dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii "Największy Konkurs Fotograficzny". Tegoroczna edycja konkursu objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało pond 361 tys. zdjęć.

W tym roku o zwycięstwo w konkursie Wiki Lubi Zabytki walczyło 679 uczestników, którzy załadowali do repozytorium wolnych mediów Wikipedii – Wikimedia Commons, ponad 51 tys. zdjęć polskich zabytków. Pod względem liczby przesłanych zdjęć Polska zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów biorących udział w konkursie.

Patronat nad konkursem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa. Regionalnymi partnerami konkursu byli: Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach oraz lubelska koalicja (Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN", Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie i "Teka Lubelska"), którzy jednocześnie organizowali lokalne podkonkursy WLZ 2012 w swoich regionach.

Zwycięzcami polskiej edycji konkursu zostali: Tomasz Okoniewski (Scots) za zdjęcie zespołu kościoła pw. św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu, Paweł R. Schreyner za zdjęcie refektarza w zespole klasztornym cystersów w Lubiążu i Łukasz Śmigasiewicz za zdjęcie zamku w Ogrodzieńcu. Kolejne siedem osób otrzymało wyróżnienia w postaci dyplomów i zestawu gadżetów Wikipedii. Przyznano także trzy nagrody specjalne za ogólną liczbę i jakość przesłanych fotografii, które otrzymali: Hubert Głos (Fotonews), Bartłomiej Zieliński (Bazie) i Barbara Maliszewska.

Komisje konkursowe we wszystkich państwach wyłoniły swoich zwycięzców, których zdjęcia wzięły dodatkowo udział w finale konkursu na szczeblu ogólnoświatowym. Autorzy najlepszych fotografii otrzymali atrakcyjne nagrody: zwycięzca polskiej edycji konkursu otrzymał 2000 złotych, natomiast główna nagroda na poziomie światowym to wyjazd na Wikimanię – konferencję wikipedystów z całego świata, która w tym roku odbędzie się w Hongkongu. W jury poza trójką wikipedystów zasiedli: Andrzej Zygmuntowicz – przewodniczący Rady Artystycznej i wiceprezes Związku Polskich Artystów Fotografików, Jacek Dziubdziela – fotograf, nauczyciel fotografii w Centrum Kształcenia Kadr Profesja w Krakowie i w katowickiej Szkole Fotografii Fotoedukacja, Joanna Zętar – reprezentantka Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN", historyczka sztuki, dziennikarka, prowadzi zajęcia z historii architektury powszechnej na Politechnice Lubelskiej i Ewa Caban – reprezentant Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego, architekt, konserwator zabytków.

Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu Wiki Lubi Zabytki odbędzie się 8 grudnia o godzinie 15:00 w Klubie Komediowym Chłodna przy ulicy Chłodnej 25 w Warszawie. W uroczystości wezmą udział wikipedyści odpowiedzialni za przygotowanie konkursu, przedstawiciele instytucji, które wspomagały inicjatywę Wiki Lubi Zabytki, członkowie jury i zaproszeni goście. Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane w postaci wydruków w formacie A1.

Adam Kliczek, wikipedysta, jeden z jurorów konkursu i organizatorów uroczystości, powiedział: "Cieszymy się, że tegoroczna edycja konkursu spotkała się z tak ogromnym zainteresowaniem. Zasoby Wikipedii została wzbogacone o ponad 50 tys. zdjęć polskich zabytków. Wiele z tych zdjęć charakteryzowało się wysoką jakością i proces wstępnej selekcji, a następnie wybór finalistów nie był łatwym zadaniem."

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zwycięskich zdjęć 8 grudnia w Klubie Komediowym Chłodna i, już teraz, do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]