2012-11-24: Norwegia, Takanashi i Freund zwyciężają pierwsze tegoroczne konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Severin Freund, zwycięzca konkursu indywidualnego mężczyzn
sobota, 24 listopada 2012

W pierwszych tej zimy indywidualnych konkursach Pucharu Świata w skokach narciarskich, rozegranych na normalnej skoczni w norweskim Lillehammer zwyciężyli: Sara Takanashi z Japonii oraz Niemiec Severin Freund. Zaś we wczorajszym konkursie drużyn mieszanych triumfowała reprezentacja Norwegii. W dzisiejszej wyrównanej rywalizacji mężczyzn kilku znaczących zawodników nie zdobyło punktów, najlepszy z Polaków Maciej Kot na 25. pozycji.

Puchar Świata w Lillehammer otworzył drużynowy konkurs mieszany. Zwycięstwo odniosła w nim reprezentacja gospodarzy w składzie: Maren Lundby, Tom Hilde, Anette Sagen i Anders Bardal. Zdobyli łącznie 983,1 pkt. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja Japonii (Yuki Ito, Yuta Watase, Sara Takanashi i Taku Takeuchi), a trzecie zajęła włoska drużyna (Elena Runggaldier, Andrea Morassi, Evelyn Insam i Sebastian Colloredo). Na kolejnych pozycjach uplasowały się następujące drużyny: Niemcy, USA, Czechy, Słowenia, Szwajcaria, Francja, Finlandia, Rosja, Austria i Kanada. Austriacka drużyna nie zapunktowała z powodu dyskwalifikacji Andreasa Koflera.

W indywidualnym konkursie kobiet triumfowała Sara Takanashi (skoki na 96 m i 98 m, nota 265,2 pkt). Drugie miejsce zajęła prowadząca po pierwszej serii obrończyni tytułu, Sarah Hendrickson (98,5 m, 95 m, nota 261,4 pkt), a na trzecim uplasowała się reprezentantka gospodarzy Anette Sagen, skacząc na 99,5 m, 97 m i zdobywając 258,9 pkt. Na dalszych pozycjach w pierwszej dziesiątce uplasowały się: Carina Vogt, Evelyn Insam, Daniela Iraschko, Coline Mattel, Lindsey Van, Jacqueline Seifriedsberger i Katja Pozun.

W konkursie mężczyzn po pierwszej serii prowadził debiutujący Niemiec Andreas Wellinger, po skoku na 103 m. Ostatecznie zajął jednak piąte miejsce, po skoku na 98,5 m w drugiej serii. Zwycięstwo odniósł jego rodak Severin Freund, skacząc na 99 m i 100,5 m i zbierając łącznie 268,5 pkt. Za nim uplasował się Austriak Thomas Morgenstern (99 m, 102 m, 267,2 pkt), a trzeci był obrońca Kryształowej Kuli, Norweg Anders Bardal (98 m, 101 m, 267 pkt). Czwarte miejsce, ze stratą 0,6 pkt do podium zajął powracający do sportu Anders Jacobsen. Piąty był wspomniany Wellinger, a pozostałe miejsca w pierwszej dziesiątce zajęli: Anders Fannemel, Manuel Fettner, Gregor Schlierenzauer, Taku Takeuchi i Petr Prevc.

Kilku zawodników z czołówki uplasowało się na niższych miejscach niż spodziewane. Robert Kranjec, Tom Hilde, Roman Koudelka czy Andreas Wank nie awansowali do drugiej serii konkursowej. Natomiast 30. miejsce zajął Kamil Stoch, piąty zawodnik klasyfikacji generalnej zeszłego sezonu. Pięć miejsc wyżej uplasował się odnoszący sukcesy tego lata Maciej Kot.

Jutro rozegrany zostanie konkurs na skoczni dużej. Po pierwszych dwóch konkursach w klasyfikacji Pucharu Narodów panów prowadzi Norwegia (373 pkt), drugie są Niemcy (317 pkt), a trzecia Japonia (223 pkt).

Źródła[edytuj | edytuj kod]