Przejdź do zawartości

2012-11-14: Narodowe Święto Niepodległości - fotoreportaż

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 14 listopada 2012

11 listopada obchodzono 94. rocznicę odzyskania niepodległości. W Warszawie odbyły się centralne uroczystości państwowe z udziałem władz państwowych.

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył ordery i odznaczenia oraz wziął udział w marszu Razem dla Niepodległej. Poza tym zgromadzeniem, przeprowadzono również dziesięć innych manifestacji i marszów. Spotkali się m.in. narodowcy z Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej czy przedstawiciele lewicy na marszu socjalistów.

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego Jerzemu Buzkowi (w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla przemian demokratycznych w Polsce, za działalność naukową i państwową, za wybitne osiągnięcia w działalności politycznej na arenie międzynarodowej), Normanowi Davisowi (w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności za upowszechnianie wiedzy o Polsce i jej kulturze, za kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski w Europie i świecie, za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce) i Adamowi Strzemboszowi (w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla przemian demokratycznych w Polsce, za obronę zasad praworządności, godności i niezależności sędziowskiej w czasach PRL-u, za tworzenie państwa prawa w wolnej Rzeczypospolitej Polskiej). Prezydent wręczył również Krzyże Komandorskie Z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Komandorskie, Oficerskie i Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Oficerskie Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej i Krzyże Kawalerskie Orderu Krzyża Wojskowego. Odznaczono m.in. trzech żołnierzy za osobiste męstwo i odwagę w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu .

W czasie uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent powiedział, że Polska jest jedna.

- Na wiele zjawisk możemy i powinniśmy patrzeć krytycznie, jednak krytyka nie może przekształcać się w walkę na wyniszczenie - powiedział Komorowski.

Prezydent wziął również udział w marszu Razem dla Niepodległej. Powiedział: chcę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że marsz Razem dla Niepodległej, jest marszem, który łączy ludzi, a nie dzieli. Chcę podziękować wszystkim, którzy dobrym słowem, gestem, nawet spojrzeniem zachęcali do odwagi w prezentowaniu takiego punktu widzenia na naszą historię.

Premier Donald Tusk w tym dniu przebywał z wizytą u polskich żołnierzy i policjantów w Kosowie.

Z Warszawy, dla Wikinews, Patryk Matyjaszczyk

Galeria

[edytuj | edytuj kod]


Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]