2012-11-07: Ruch Palikota o "negocjacjach rządu z Episkopatem"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 7 listopada 2012
Posłowie w czasie konferencji
Posłowie w czasie konferencji
Posłowie w czasie konferencji

Ruch Palikota zorganizował w Sejmie 7 listopada konferencję prasową, w której udział wzięli Armand Ryfinski i Roman Kotliński z tej partii. Konferencja była poświęcona tajnym negocjacjom rządu z Episkopatem Polski.

Na początku posłowie odnieśli się do zapowiedzi premiera Tuska sprzed roku, kiedy miał zaproponować zniesienie lub zastąpienie inną formą Funduszu Kościelnego. Według Ruchu Palikota rząd nic w tym kierunku nie robi.

Stwierdzono, że to skandal, że Polacy nie mają dostępu do informacji publicznej, bo nie są podawane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji żadne szczegóły dot. bieżącej działalności Komisji Majątkowej. Przypomniano, że negocjacje [z Episkopatem - red.] trwają od początku marca i miały zakończyć się pod koniec kwietnia. Podkreślono, że nie wiadomo nic o szczegółach tych rozmów.

Samą Komisję Majątkową nazwano największym przekrętem finansowym po II wojnie światowej. Działalność Komisji zestawiono z brakiem pieniędzy na np. opiekę zdrowotną.

Przypomniano, że 21 listopada rozpoczyna się proces Marka P. - oskarżonego o przekręty finansowe, kiedy pracował przy Komisji. Zwrócono uwagę na trudną sytuację Dariusza Moskały, głównego świadka oskarżenia, który jest rzekomo szykanowany przez prokuraturę. Według Ruchu Palikota prokuratura łamie prawo i dąży do wyeliminowania go z procesu.

Ruch Palikota zaapelował o zaprzestanie okradania Polski. Partia ta stwierdziła, że biskupi i Episkopat okradają nasz kraj.

Z Sejmu, dla Wikinews, Patryk Matyjaszczyk