2012-10-21: Łódź: Święto Niepodległości po raz trzeci na wesoło i na rowerach - zapowiedź

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 21 października 2012

Po raz trzeci łódzcy rowerzyści przejadą ulicami Łodzi z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Od 2010 roku w dniu 11 listopada łódzka Fundacja Normalne Miasto Fenomen zaprasza rowerzystów do wspólnego, radosnego świętowania odzyskania Niepodległości. Trasy przejazdów są tak konstruowane, aby przybliżyć łodzianom miejsca związane z odzyskaniem niepodległości - plac Wolności, grób nieznanego żołnierza, dom w którym mieszkał Józef Piłsudski, pomnika marszałka i inne.

Elementem wyróżniającym te przejazdy jest radość z wolności. Uczestnicy nie składają wieńców pod tablicami pamiątkowymi, tylko z pieśnią na ustach cieszą się z wolności. Podczas całego przejazdu można posłuchać piosenek związanych z wolnością oraz różne wykonania hymnu państwowego - np. przez Kazika Staszewskiego[1]. W pierwszym przejeździe w 2010 roku wzięło udział 126 osób, rok później już 350.

W tym roku przejazd niepodległościowy odbędzie się z przewodnikiem, w ramach czterech wycieczek organizowanych po Łodzi. Start przejazdu z pasażu Schillera o godzinie 11.00 - w dniu 11 listopada 2012. Jak podkreślają organizatorzy - obowiązują stroje biało-czerwone.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kazik Staszewski - Jeszcze Polska nie zginęła, video, youtube.com