Przejdź do zawartości

2012-10-11: Do stacji kosmicznej dotarł Smok

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 11 października 2012
Kapsuła Dragon widziana z ISS
Dragon zbliżający się do stacji
Statek Dragon doczepiony do ISS za momocą ramienia Canadarm2

W środę 10 października prywatny statek towarowy Smok (ang. "Dragon") dotarł z zaopatrzeniem do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Należąca do amerykańskiej prywatnej firmy SpaceX rakieta nośna Falcon 9 wystrzelona w poniedziałek o godzinie 2:35 w nocy naszego czasu z amerykańskiej bazy kosmicznej na przylądku Canaveral na Florydzie wyniosła w przestrzeń kosmiczną bezzałogowy statek transportowy Dragon.

Jest to już druga misja, tym razem zaopatrzeniowa. Bezzałogowa kapsuła transportowa Dragon nie ma silników umożliwiających jej samodzielne dokowanie - jak czynią to rosyjskie statki transportowe Progress, dlatego została przechwycona przez wysięgnik i przymocowana do śluzy cumowniczej (dokującej).

Dragon dostarczył na orbitę około 400 kilogramów: zaopatrzenia, zapasów, żywności, materiałów, sprzętu i części zamiennych. Na Ziemię ma powrócić 28 października.

Wraz z wycofaniem w ubiegłym roku amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków transportu na ISS. Wymiana załogi następuje obecnie za pomocą rosyjskich statków Sojuz, a dostarczenie zaopatrzenia za pomocą statków transportowych Progress.

Zamiast podjąć kosztowny własny program budowy nowych pojazdów transportowych,

Agencja NASA podpisała z kalifornijską firmą SpaceX kontrakt wartości 1,6 miliarda dolarów za dostawę zaopatrzenia do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. SpaceX ma przeprowadzić 12 lotów i dostarczyć na stację łącznie 20 ton zaopatrzenia. W kolejnych misjach dostawczych, Dragon będzie przewoził co raz większe ładunki (docelowo o masie 3,3 tony). Rozwijana od 2004 roku kapsuła Dragon jest w stanie dostarczyć na stację kosmiczną ponad 6,5 tony zaopatrzenia, z czego połowa podróżuje w hermetycznej ładowni.

Dragony mają tę zaletę że pozwalają na transport powrotny towarów z orbity wodując na Pacyfiku (nie spalają się w atmosferze, tak jak rosyjskie Progresy). Astronautyka wkracza w fazę komercjalizacji. Firma SpaceX, czyli Space Exploration Technologies Corp., należy do miliardera Elona Muska, współzałożyciela internetowego banku PayPal. Kieruje on też firmą Tesla Motors produkującą samochody elektryczne.

Źródła[edytuj | edytuj kod]