Przejdź do zawartości

2012-09-21: Agnieszka Zalewska Przewodniczącą Rady CERN

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 21 września 2012
Unia Europejska

Europa

Agnieszka Zalewska zostanie szefem Rady CERN.

Prof. Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie została w czwartek wybrana na Przewodniczącą Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN pod Genewą – największego na świecie laboratorium fizyki cząstek elementarnych.

Jej kandydaturę na przewodniczącą Rady CERN zgłosiły wspólnie Polska, Belgia, Węgry i Czechy.

Prof. Agnieszka Zalewska od 2010 r. była naukowym przedstawicielem Polski w Radzie CERN. Funkcję przewodniczącej Rady CERN pełnić będzie od 1 stycznia 2013 r. Jest specjalistką w dziedzinie fizyki wysokich energii, badaczką neutrin i ciemnej materii.

Istniejący od 1954 r. ośrodek badawczy CERN był pierwszą wspólną europejską instytucją, która stała się wzorem we współpracy międzynarodowej. Do CERN należy obecnie 20 państw europejskich. Pracuje tam ponad osiem tysięcy naukowców, inżynierów, techników i pracowników administracji w tym ponad 230 z Polski. Pełne członkostwo w CERN Polska uzyskała w 1991 r.

Do największych osiągnięć CERN należy m.in. odkrycie prądów neutralnych czy wynalezienie World Wide Web.

We wrześniu 2008 roku uruchomiono w CERN Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), a 4 lipca 2012 roku uczeni z CERN zidentyfikowali nową cząstkę elementarną, która może być poszukiwanym od lat bozonem Higgsa.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]