2012-08-18: W Arabii Saudyjskiej powstaje miasto tylko dla kobiet

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 18 sierpnia 2012

Arabia Saudyjska wybuduje wkrótce nowe miasto na pustyni. Będzie ono przeznaczone tylko dla kobiet. Władze królestwa chcą dać nastawionym na karierę paniom możliwość swobodnego poruszania się bez gwałcenia świętych zasad szariatu.

Budowa miasta tylko dla kobiet ma zrealizować zalecenie rządu Arabii Saudyjskiej o stworzeniu nowych stanowisk pracy dla kobiet tak, aby mogły odgrywać większą rolę w rozwoju kraju - podał dziennik.pl

Za budowę odpowiedzialna jest Saudi Industrial Property Authority, agenda rządowa. Plany zatwierdził już książę Mansour bin Miteb bin Abdulaziz, minister ds. wsi i miast. Znajdować się ono będzie we wschodniej prowincji miasta Hofuf, ok. 200 km od Rijadu. W 2013 r. planowane jest przeprowadzenie przetargu wśród firm budowlanych.

W mieście będą zlokalizowane firmy, zakłady odzieżowe, farmaceutyczne i spożywcze. Razem ma powstać 5 tys. miejsc pracy. Nowe miasto będzie też nastawione na pieszych i ekologię, gdyż w Arabii Saudyjskiej kobiety nie mogą prowadzić samochodów.

Przygotowano już projekty kolejnych czterech miast przemysłowych dla kobiet, które zlokalizowane będą w okolicy Rijad.

W Arabii Saudyjskiej pracuje jedynie ok. 15% dorosłych kobiet. Od stycznia 2012 r. mogą być one zatrudniane w sklepach z bielizną i kosmetykami (wcześniej produkty te sprzedawali jedynie mężczyźni). Natomiast od 2015 r. będą mogły także oddawać głosy w wyborach.

Źródła[edytuj | edytuj kod]