Przejdź do zawartości

2012-08-18: Strict Open XML - wsparcie w Office 2013

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 18 sierpnia 2012
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org

Microsoft ogłosił, że w nadchodzącym pakiecie biurowym MS Office 2013 doda wsparcie dla własnego standardu zapisu dokumentów Strict Open XML. ISO/IEC 29500 znany też, jako OOXML został zatwierdzony, jako międzynarodowy standard w 2008 roku.

W międzyczasie pojawiły się kontrowersje wokół nowego formatu zapisu dokumentów, forsowane przez firmę Microsoft. Zacznijmy od ujawnienia rekordowej liczby uwag do Office Open XML (3522) i braku poparcia standaryzacji przez 80% krajów. Następnie kontrowersje wokół manipulacji w polskim procesie standaryzacji OOXML oraz poparcie polski dla Office OpenXML.

Od tamtego czasu była cisza, aż do grudnia 2011, kiedy to administracje IT w Niemczech i Szwajcarii ogłosiły, że współpracują wspólnie z Open Source Business Alliance, w celu ulepszenia sposobu, w jaki pakiety biurowe LibreOffice i OpenOffice.org wyświetlają i przetwarzają dokumenty w formacie OOXML. Dało to światło na standard, który przez ponad 3 lata leżał, jako papierowa wersja, ponieważ sam Microsoft nie dodał jego wsparcia w MS Office 2007, a w MS Office 2010 można było jedynie otwierać i edytować.

Na koniec warto przypomnieć o wsparciu ODF 1.2 w nadchodzącym Microsoft Office 15 i Office 365, a także możliwości otwierania, edytowania i zapisywania dokumentów PDF.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]