2012-08-16: Wizyta Cyryla I w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 16 sierpnia 2012

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni powitał w imieniu władz państwowych zwierzchnika Cerkwi prawosławnej w Rosji, patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla I. Na lotnisku wojskowym Okęcie Cyryla I powitali także m.in. metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa oraz sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak.

Cyryl I został zaproszony do Polski przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny i jest to pierwsza w historii wizyta zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w naszym kraju. Patriarcha odwiedza Polskę poza kolejnością określoną przez dyptych (spis imion zwierzchników Cerkwi, w którym imiona te są wymieniane według historycznego porządku starszeństwa), nie odwiedzając jeszcze kilku większych Kościołów.

Dziś o godzinie 14 Patriarcha odwiedził wspólnie z metropolitą warszawskim abp Sawą prawosławną Katedrę Metropolitarną Św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze.

O godzinie 17 spotkał się z Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w siedzibie KEP. Przedstawiciele obu Kościołów rozmawiali o perspektywach współpracy i dialogu.

O godzinie 18:30 Cyryl I spotkał się w Belwederze z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Na godzinę 19:00 przewidziany był oficjalny obiad wydany przez Prezydenta RP.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]