Przejdź do zawartości

2012-08-08: Warszawa: Miejska Rzeźba Wodna

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 8 sierpnia 2012

Miejska Rzeźba Wodna przekształca pawilon zdroju oligoceńskiego na warszawskim Mariensztacie w otwarte miejsce spotkań, dyskusji, wykładów, pokazów filmów, dancingów i warsztatów. Instalacja wykorzystuje sieć darmowych punktów dostępu do wody pitnej, istniejącą w Warszawie od ponad 100 lat. Zdroje są czynne siedem dni w tygodniu, a dostęp do nich miają wszyscy mieszkańcy.

Mariensztat to jedno z najmniejszych osiedli mieszkaniowych w Warszawie, wybudowane w latach 1948-1949 według projektu zespołu architektów pod przewodnictwem Zygmunta Stępińskiego i Józefa Sigalina. Wygląd Mariensztatu nawiązuje do małomiasteczkowej zabudowy XVIII-wiecznej. Budowa osiedla oraz znajdującej się nieopodal trasy Wschód-Zachód stanowiły sztandarowe inwestycje powojennej odbudowy Warszawy.

Program[edytuj | edytuj kod]

10.08 (piątek), godz. 18.00[edytuj | edytuj kod]

Sport w mieście – dyskusja i pokaz dwóch odcinków programu Stadiony atakują! architekta Kuby Szczęsnego (Grupa Projektowa Centrala) zrealizowanego przez telewizję DOMO+. Udział wezmą: architekt Kuba Szczęsny, dr hab. Anna Giza-Poleszczuk (Uniwersytet Warszawski, Projekt Społeczny 2012), Grzegorz Gądek (Stowarzyszenie Polska Młodych, Stadion Siedmiolecia)

16.08 (czwartek), godz.19.00[edytuj | edytuj kod]

Projekcja filmów powstałych w ramach projektu Niewidzialne Miasto zainicjowanego przez dr hab. prof. UAM Marka Krajewskiego (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

17.08 (piątek), godz.18.00[edytuj | edytuj kod]

Woda – czwarty wymiar Warszawy - wykład dr Marka Ostrowskiego (Uniwersytet Warszawski)

21.08 (wtorek), godz. 19.00[edytuj | edytuj kod]

Projekcja filmu Przygoda na Mariensztacie (1953 rok, reż. Leonard Buczkowski). Współpraca: Studio Filmowe Kadr, Filmoteka Narodowa

01.09 (sobota), godz. 16.00-19.00[edytuj | edytuj kod]

Popołudnie z grami planszowymi. Współpraca: Solec 44

19.09 (środa), godz. 18.00[edytuj | edytuj kod]

Jak ożywić przestrzeń? - dyskusja z udziałem Marleny Happach (Stowarzyszenie na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego ODBLOKUJ), Pauliny Jeziorek, Izy Rutkowskiej (Fundacja Form i Kształtów) i Beniamina Kalisza (kawiarnia Ogrody)

22.09 (sobota), godz. 15.00[edytuj | edytuj kod]

Odkrywanie na nowo zapomnianego miasta, czyli o zawiłościach w interpretowaniu architektury, urbanistyki i programu plastycznego Mariensztatu – wykład o historii Mariensztatu i oprowadzenie po okolicy. Prowadzenie: Aleksandra Stępień

Źródła[edytuj | edytuj kod]