Przejdź do zawartości

2012-08-08: Source Sans Pro - czcionka Adobe na wolnej licencji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org
środa, 8 sierpnia 2012

Adobe ogłosiło wydanie swojej pierwszej czcionki na wolnej licencji - Source Sans Pro. Jest ona pełnoprawną rodziną czcionek, która posiada 6 różnych rodzajów i została zaprojektowana pod kątem użytkowania w oprogramowaniu. Wczesne jej wersje były dostępne w edytorze kodu Brackets i są dalsze plany użycia w innych aplikacjach.

Source Sans Pro została zaprojektowana przez projektanta Paula D. Hunta z Adobe, i została objęta licencją SIL Open Font License 1.1, która zezwala na modyfikację i dystrybuowanie tak długo, jak zostanie zachowane autorstwo. Czcionka jest udostępniona ze źródłami, które były użyte do jej stworzenia. Aktualnie jest dostępna, jako Google Web Font, a wkrótce zostanie dodania do Google Docs.

Pual Hunt wzorował się na czcionkach News Gothic i Franklin Gothic, zaprojektowanych przez Morrisa Fullera Bentona, na początku XX wieku. Jej zaletą jest wizualne rozróżnienie pomiędzy, małym a dużym "i", oraz małym "l" i znakiem "1". Source Sans Pro posiada wsparcie dla pisma łacińskiego, wietnamskiego i chińskiego pinyin. W dalszych planach jest dodanie cyrylicy i greki, a także stworzenie wersji z jedną szerokością dla terminali i konsol.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]