Przejdź do zawartości

2012-07-24: Izraelski robot używany do operacji mózgu zatwierdzony przez FDA

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 24 lipca 2012

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła izraelskiego robota używanego do wykonywania operacji neurochirurgicznych mózgu. Robot firmy Mazor Robotics Ltd. jest ulepszoną wersją swojego starszego poprzednika, który był wykorzystywany w trakcie operacji kręgosłupa.

Firma Mazor Robotics Ltd., która ma siedzibę w nadmorskiej Cezarei, zasłynęła opracowaniem technologii obrazowania 3D, implantami kręgosłupa oraz najnowocześniejszymi automatami do ich wszczepiania. Rozbudowa robota dała możliwość przeprowadzania operacji mózgu.

W czerwcu 2012 przy pomocy urządzenia i technologii Mazor Robotics Ltd. neurochirurdzy dr In-Se Kim i prof. Robert Schönmay przeprowadzili trzy pierwsze operacje w klinice HSK Hospital w Wiesbaden (Niemcy), na które szpital się zdecydował, ponieważ odniósł sukces, wykorzystując wcześniejszy produkt izraelskiego producenta robotów medycznych do wszczepiania implantów kręgosłupa – powodzeniem zakończyło się 93,8% operacji.

Automat może być wykorzystywany m.in. do wykonywania biopsji, wszczepiania układów zastawkowych odciążających komory z płynu mózgowo-rdzeniowego, wszczepiania neurostymulatorów, np. układów DBS (elektrody do głębokiej stymulacji mózgu). Technologia używana do nawigacji robota jest, jak dotąd, najnowocześniejszą i najdokładniejszą na świecie.

Zatwierdzenie robota i technologii przez FDA, znaną z rygorystycznych przepisów, jest ogromnym sukcesem firmy i potwierdzeniem wysokiego poziomu oferowanego przez nią urządzenia i procedur medycznych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]