Przejdź do zawartości

2012-07-20: EtnoPraga: Transylwania

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 20 lipca 2012
Plac gen. Józefa Hallera w Warszawie

Dom Kultury Tu Praga zaprasza na transylwańską odsłonę EtnoPragi. W programie m.in. koncerty zespołów Danaga i Palatka Gypsy Band, filmy animowane oraz bezpłatne warsztaty taneczne, wokalne, kulinarne, plastyczne oraz specjalny program dla dzieci.

Kolejny EtnoPraski weekend to spotkanie zainspirowane tradycyjną kulturą transylwańskich górali. EtnoPraga – Muzyka od Kuchni stanowi kontynuację dobrze znanej serii koncertów muzyki świata oraz działań promujących wielokulturowość na Pradze Północ.

Między 20 a 22 lipca na Pradze zagoszczą artyści ze Stowarzyszenia Uzinaduzina z Kluż i zespół Palatka Gypsy Band, proponujący spędzenie czasu w atmosferze tradycyjnej rumuńskiej biesiady góralskiej.

Plac Hallera jest niezwykłym, choć przez wielu jeszcze mało znanym, miejscem na mapie Warszawy. Razem z przestrzenią Snu Pszczoły przemienią się w miejsce spotkań warszawiaków z muzycznymi, kulinarnymi i artystycznymi tradycjami południa Rumunii.

W piątek i sobotę, 20 i 21 lipca, spotykamy się na Placu Hallera, w atmosferze sąsiedzkiego pikniku. Tutaj odbędą się m.in. warsztaty tańca palatka, tradycyjnego rękodzieła i grafiki z artystką Marią Brudască, gotowanie transylwańskich przysmaków, specjalny program dla dzieci.

Na zakończenie dnia, w klubie Sen Pszczoły o godzinie 22:00 odbędzie się także koncert zespołu Dadanga, który utwory typowo elektroniczne łączy z dawnymi pieśniami rumuńskimi, czego wynikiem są wyjątkowe brzmienia na granicy stylów muzycznych. Wizualizacje przygotuje VJ Pribeag.

Natomiast w sobotę, na Placu Hallera o godzinie 19:30 zagra Palatka Gypsy Band, tworzony przez ludowych muzyków z transylwańskiej wsi Pălatca.

Niedzielne popołudnie spędzamy w całości w Śnie Pszczoły. W programie m.in. spotkanie z Michałem Kruszoną poświęcone Rumunii, pokaz współczesnych animacji rumuńskich, specjalny program gier i zabaw dla dzieci.

Wśród propozycji dla dzieci znalazły się m.in. zabawy integracyjne na chuście Klanzy, bazujące na kolorystyce flagi rumuńskiej (niebieski, żółty, czerwony). Ponadto, berek-wampir, w trakcie którego uczestnicy poznają też historię transylwańskiego księcia Draculi. Podczas zajęć plastycznych dzieci stworzą m.in. makietę kraju, portrety Draculi, papierowe flagi Rumunii.

Transylwania – program dla dzieci: 20 lipca, piątek, godz. 18-20:00, Plac Hallera 21 lipca, sobota, godz. 15-19:00, Plac Hallera 22 lipca, niedziela, godz. 16-18:00, klub Sen Pszczoły, ul. Inżynierska 3

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Patroni: Rumuński Instytut Kultury w Warszawie i Włoski Instytut Kultury w Warszawie.

Organizator: Dom Kultury TUPraga.

Partnerzy projektu: Associazione Culturale Progetto Skaddia, Stowarzyszenie Uzinaduzina, Stowarzyszenie Sztuki Etnicznej Transetnika, Stowarzyszenie Barwy Kultury.

Wydarzenie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]