2012-07-06: Lubelskie: Inkubator Animacji Kultury
Inkubator Animacji Kultury to projekt mający na celu podniesienie poziomu kwalifikacji 30 pracowników i wolontariuszy lubelskich podmiotów działających w sektorze kultury, w zakresie zarządzania i przygotowania wydarzeń społeczno-kulturalnych.
W ramach jego realizacji przeprowadzony zostanie cykl szkoleń i warsztatów dla wyselekcjonowanej grupy odbiorców w ramach 19 ośmiogodzinnych spotkań weekendowych dla każdej z 2 grup szkoleniowych.
Inkubator Animacji Kultury dzięki innowacyjnemu programowi polegającemu na prezentowaniu tematyki niezbędnej w pracy animatorów i managerów kultury oraz inspirującej twórcze myślenie ma za zadanie zachęcać uczestników do większej mobilności zawodowej oraz zainteresowania sektorem przemysłów kreatywnych, które powstają na styku kultury i biznesu.
Moduł szkoleniowy projektu jest realizowany w okresie od 1 września 2012 do 15 grudnia 2012 r.
Projekt zakłada stworzenie systemu kształcenia pozaformalnego na kształt studiów podyplomowych, w związku z czym adresowany jest do osób mających już doświadczenie w pracy w kulturze, pragnących podnieść swoje kompetencje w tej dziedzinie. Wskazana grupa docelowa obejmuje osoby zatrudnione na umowę o pracę lub umowy cywilno prawne w różnego typu podmiotach działających na rzecz kultury w Lublinie, ale również osoby pracujące jako wolontariusz dla wymienionych wyżej podmiotów, które są w stanie udokumentować taką współpracę.
Program
[edytuj | edytuj kod]30 uczestników projektu zostanie podzielonych na 2 grupy, w ramach których realizowane zostaną poszczególne zajęcia. Kursy zostały ujęte w 14 bloków tematycznych, na które będą składać się poszczególne kursy i warsztaty.
- Organizacja i zarządzanie w instytucji kultury (16 h)
- Źródła finansowania projektów społeczno-kulturalnych (8 h)
- Tworzenie i zarządzanie projektami społeczno kulturalnymi (8 h)
- Sponsoring w kulturze i sztuce w praktyce (8 h)
- Zarządzanie zespołem projektowym/ zasobami ludzkimi (8 h)
- Marketing w kulturze (12 h)
- E-marketing (4 h)
- Identyfikacja wizualna instytucji (8 h)
- Edukacja kulturalna (8 h)
- Sztuka wystąpień publicznych/ komunikacja medialna (8 h)
- Polityka kulturalna na poziomie europejskim, krajowym i lokalnym (8 h)
- Rozwój widowni (Audience development) (16 h)
- Prawo w kulturze (8 h)
- Praca z wolontariuszami oraz metody aktywizacji i motywacji wolontariuszy (8 h)
Cykl szkoleniowy rozpoczną obowiązkowe warsztaty integracyjne dla uczestników (8 h). Uczestnicy będą mieli możliwość wziąć również udział w zajęciach fakultatywnych z zakresu:
- Zamówienia publiczne
- Technologie druku i zasady współpracy z drukarnią
- Współczesny design
- Przemysły kreatywne
- Sztuka negocjacji (z artystami, z drukarnią, z agencją PR, ze sponsorem, ze współpracownikami, z mediami)
- Media społecznościowe – kurs praktyczny
- Przygotowanie dobrej dokumentacji wydarzeń kulturalnych – techniki, narzędzia; co można zrobić samemu?; innowacyjne narzędzia; podstawy technik foto/wideo.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Inkubator Animacji Kultury”, opublikowanego w serwisie Platforma Kultury (więcej informacji).