2012-07-02: Japonia: rusza reaktor i oszczędzanie prądu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 2 lipca 2012

Po dwóch miesiącach przerwy Japonia znów wykorzystuje energię jądrową. Ruszyły też oszczędności prądu w całym kraju w związku z rosnącymi temperaturami.

Zużycie prądu w regionie Kanto. Cienka linia - średnia w 2010 roku (niebieska) i w 2011 roku (czerwona)

Od 5 maja 2012 roku w Japonii nie pracował żaden reaktor jądrowy. Wczoraj, 1 lipca, uruchomiono reaktor nr 3 elektrowni jądrowej Ōi. Prąd zacznie generować w środę, a po kilku dniach osiągnie pełną moc.

O 21 czasu lokalnego w niedzielę operatorzy elektrowni należącej do Kansai Electric Power Company wysunęli pręty kontrolne z reaktora. O 6 rano w poniedziałek operator potwierdził, że reaktor jest w stanie krytycznym, czyli zachodzi w nim kontrolowana reakcja łańcuchowa.

Ōi-3 został uruchomiony po 15 miesiąch przerwy wywołanej falą tsunami z 11 marca 2011 roku.

W tym samym czasie w Japonii ruszył program oszczędzania energii elektrycznej. Już drugi raz od czasu trzęsienia ziemi i tsunami w marcu 2012 latem zabraknie w Japonii prądu. Spowodowane jest to jego większym zużyciem w czasie lata, za co odpowiadają urządzenia do klimatyzacji i chłodzenia.

Rząd wzywa firmy i gospodarstwa domowe w całym kraju (z wyłączeniem Okinawy) do ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Ograniczenia potrwają do września. Największe braki w dostawach spodziewane są w zachodniej, południowo-zachodniej i północnej Japonii.

Największe redukcje zużycia, o 15%, muszą zajść na obszarze obsługiwanym przez Kansai Electric Power Company w zachodniej Japonii.

Elektrownie konwencjonalne pracują z pełną wydajnością, więc jakiekolwiek problemy z nimi spowodują dodatkowe kłopoty w dostawach. W takim przypadku rząd Japonii planuje cykliczne wyłączenia prądu w kolejnych prefekturach, co pozwoli na ograniczenie zużycia i uchronienie działających elektrowni przed przeciążeniem.

Źródła[edytuj | edytuj kod]