2012-07-01: XX Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 1 lipca 2012
Warszawa, Rynek Starego Miasta

Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy jest plenerowym wydarzeniem artystycznym odbywającym się cyklicznie w Warszawie. Festiwalowe wydarzenia odbywają się w ponad 20 miejscach Warszawy: na Rynku Nowego i Starego Miasta, w Parku Agrykola, na Polu Mokotowskim, Placu Zamkowym, w Lapidarium, na ulicach Starego Miasta, miejskich skwerach i placach.

Cykl imprez realizowanych w ramach festiwalu jest otwarty i dostępny dla kilku tysięcy stałych widzów oraz ponad milionowej publiczności przypadkowej. Uczestnikami przedstawień i akcji plenerowych są nie tylko mieszkańcy stolicy, ale też napływający do Warszawy w okresie letnim turyści zarówno krajowi, jak i zagraniczni. Dla ogromnej rzeszy przypadkowych obserwatorów festiwalowa forma prezentacji jest jedyną okazją do kontaktu ze sztuką.

Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy to wyjątkowe wydarzenie kulturalne obejmujące kilka intensywnych dni spektakli ulicznych i plenerowych, które umożliwiają wielotysięcznej publiczności zapoznanie się z rozmaitymi formami sztuki - alternatywnymi wobec tradycyjnej twórczości zarówno na polu teatru, tańca, muzyki, cyrku, jak i filmu. Instalacje, happeningi, performance „grają” elementami architektury i infrastruktury miejskiej, wykorzystując tunele, przystanki tramwajowe i autobusowe, stacje metra i pasaże handlowe. W ten sposób instalacje, sceny, seanse filmowe i muzyka stają się stałym elementem krajobrazu i jednocześnie zapraszają przechodniów do zaangażowania się w czynne uczestnictwo odbioru różnego rodzaju sztuk.

Podczas pierwszego festiwalu w 1993 r., pokazane zostały trzy zespoły teatralne. Początkowo gośćmi były jedynie teatry polskie, z czasem dołączyły do nich uznane grupy z Francji, Hiszpanii, Belgii, Rosji, Ukrainy, Szwecji, Norwegii, Włoch czy Argentyny.

Gwiazdami festiwalu były grupy takie jak m.in. Plasticiens Volants, Teatr Nucleo, Les Arts Sauts, Teatr Titanick.

Z roku na rok, coraz więcej grup artystycznych zgłasza chęć uczestnictwa w tym kulturalnym przedsięwzięciu. Festiwal zwiększa swój zasięg zarówno lokalny - wstępując na kolejne place i ulice Warszawy, jak i międzynarodowy - łącząc w swoim programie kultury wielu narodów świata.

Festiwal odbędzie się w dniach 7-15 lipca 2012 r.

Źródła[edytuj | edytuj kod]