2012-07-01: XVI Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 1 lipca 2012

Już po raz XVI Opera Krakowska zaprasza wszystkich melomanów, miłośników muzyki operowej i baletu na Letni Festiwal Opery Krakowskiej.

Zainauguruje go premiera „Wesela Figara” W.A. Mozarta (15 i 17 czerwca). Spektakl w reżyserii Laco Adamika przygotowuje muzycznie i poprowadzi Tomasz Tokarczyk. Partię hrabiego Almavivy zaśpiewa baryton Mariusz Kwiecień, solista Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Usłyszymy także: Roberta Gierlacha i Krzysztofa Szumańskiego w roli Figara. Wszystkie spektakle „Wesela Figara odbędą się w gmachu Opery Krakowskiej (15, 17, 19 i 21 czerwca).

Natomiast „Arie Oper Świata” (24 czerwca) to koncert z udziałem Mariusza Kwietnia (solisty MET) oraz innych polskich artystów: Ewy Biegas, Wioletty Chodowicz, Katarzyny Oleś-Blacha i Tomasza Kuka oraz Orkiestry Opery Krakowskiej pod kierownictwem jednego z czołowych dyrygentów młodego pokolenia - Łukasza Borowicza. Podczas tego wieczoru na wawelskim dziedzińcu zabrzmią najpiękniejsze arie m.in. z „Halki”, „Eugeniusza Oniegina” i „Madamy Butterfly”.

25 czerwca, o godz. 20:30 na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu odbędzie się „Grand Pas…!” - gala baletowa w międzynarodowej obsadzie. Tego wieczoru wystąpią artyści z zespołów europejskich, soliści i pierwsi soliści czołowych scen baletowych Europy. Zobaczymy m.in. Dawida Kupinskiego z Béjart Ballet Lousanne (Szwajcaria), Marcina Kupinskiego i Gudrun Bojesen z Royal Danish Ballet Kopenhaga oraz Ekaterinę Osmolkinę i Maxima Zyuzina z Teatru Mariinskiego w Sankt Petersburgu. Wystąpią także soliści Polskiego Baletu Narodowego - Agnieszka Pietyra i Vladimir Yaroshenko oraz artyści Baletu Opery Krakowskiej we fragmentach spektakli baletowych.

26 czerwca również w scenerii Zamku Królewskiego odbędzie się koncert „Wielkie chóry wielkich oper”. Chór Opery Krakowskiej oraz Orkiestra Opery Krakowksiej pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego wykonają przeboje muzyki chóralnej i fragmenty z najpopularniejszych oper – m.in.: z Nabucco” G. Verdiego, „Napoju miłosnego” G. Donizettiego, „Carmen” G. Bizeta, „Lohengrina” R. Wagnera i „Halki” S. Moniuszki.

Podczas Festiwalu na Dużej Scenie będzie można zobaczyć spektakle:

  • „Madamę Butterly” (29 i 30 czerwca), w których partie Cio-Cio-San zaśpiewają: Wioletta Chodowicz (29.06) i Magdalena Barylak (30.06.);
  • „Ariadnę na Naxos” (3 i 5 lipca), uroczyście kończącą XVI Letni Festiwal Opery Krakowskiej. W roli tytułowej Ariadny wystąpi Magdalena Barylak.

XVI Letniemu Festiwalowi towarzyszy wystawa pt. „Europejski Miesiąc Kultury ‘92” zorganizowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury. Przypomina ona pierwszy wielki europejski festiwal kultury w Krakowie po upadku żelaznej kurtyny. Wystawę można oglądać na Antresoli Opery Krakowskiej na godzinę przed spektaklami i podczas antraktów.

Festiwal zakończy się 5 lipca.

Źródła[edytuj | edytuj kod]