Przejdź do zawartości

2012-07-01: Spotkanie Boniego ze zwierzchnikiem Prawosławnej Cerkwi Ziem Czeskich i Słowacji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 1 lipca 2012
Mertopolita Krzysztof

Minister Michał Boni oraz sekretarz stanu Włodzimierz Karpiński spotkali się z Wielce Błogosławionym, Arcybiskupem Pragi, Metropolitą Ziem Czeskich i Słowacji Krzysztofem – zwierzchnikiem Prawosławnej Cerkwi Ziem Czeskich i Słowacji. W spotkaniu uczestniczyli również Jego Eminencja Metropolita Sawa – Prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski oraz biskup Joachim i ks. Jan Nowak.

Metropolita Krzysztof poinformował o sytuacji Kościoła Prawosławnego w Czechach i na Słowacji, gdzie Kościoły finansowane są przez państwo (finansowanie dotyczy m.in. renowacji i utrzymania sakralnych obiektów zabytków) oraz dodatkowo przez wiernych.

Minister Boni mówił o pracach nad likwidacją Funduszu Kościelnego i tworzeniem nowoczesnego modelu finansowania Kościołów w Polsce. Boni mówił o otwartości i partnerstwie, jakie cechują prace wspólnych komisji i zespołów roboczych Rządu, Kościołów i związków wyznaniowych.

Metropolita Sawa poinformował o sytuacji Kościoła Prawosławnego w Polsce, o jego pracy duszpasterskiej. Metropolita Krzysztof zaprosił uczestników spotkania na 25–lecie swojego biskupstwa, które przypadnie na maj 2013 r.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]