2012-07-01: Festiwal muzyki tradycyjnej „Na rozstajnych drogach”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 1 lipca 2012

W dniach 4-8 lipca 2012 r. w sercu Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie (południowo-zachodnia część województwa lubelskiego) odbędzie się Festiwal muzyki tradycyjnej „Na rozstajnych drogach”.

Festiwal to pięciodniowe edukacyjno-artystyczno-muzyczne wydarzenie którego celem jest poznawanie i kultywowanie zanikających tradycji muzycznych oraz promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Ziemi Janowskiej.

Ziemia Janowska łączy na swoim obszarze to co zaliczamy do najpiękniejszych na Lubelszczyźnie - Roztocze, a dokładnie jego zachodnią część nazywaną Gorajską i Lasy Janowskie, stanowiące fragment Puszczy Solskiej.

Muzyka ludowa tego zakątka Polski, w którym przenikały się różnorodne tradycje (polska, ukraińska, tatarska, żydowska, wołoska) jest przez etnomuzykologów uznawana za jedną z najciekawszych kultur muzycznych w Polsce i Europie.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w przestrzeni miejsko-wiejskiej w kilku niezwykłych miejscowościach m.in. Janów Lubelski, Szklarnia, Momoty Górne.

Festiwal bazuje i rozwija dotychczasowe doświadczenia i działania Szkoły Suki Biłgorajskiej z Janowa Lubelskiego, która od 2007 roku jako oddolna, nieformalna inicjatywa działa na rzecz zachowania i kontynuacji muzyki tradycyjnej in crudo.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się rok temu. Wcześniej spotkania miały charakter nieformalny.

W ramach festiwalu odbędą się:

  • warsztaty muzyki tradycyjnej "mistrz-uczeń" - nauka śpiewu tradycyjnego oraz gry na skrzypcach, suce biłgorajskiej, bębenku i basach od wiejskich śpiewaków i muzykantów
  • starodawne gry i zabawy dla dzieci - starodawne, zapomniane gry i zabawy, warsztaty wykonywania trąbek i gwizdków z wierzby, sztukmistrzowski majstersztyk, gra wiejska
  • teatr pod strzechą - przedstawienie teatralne w wykonaniu wiejskiego zespołu obrzędowego
  • projekcie filmów o tematyce etnograficznej
  • wystawa fotograficzna w przestrzeni wsi
  • koncerty - najwybitniejszych wiejskich śpiewaków i muzykantów z okolic Janowa Lubelskiego oraz zespołów i artystów inspirujących się tradycją
  • zabawy taneczne - przy muzyce na żywo w wykonaniu muzyków tradycyjnych starszego i młodego pokolenia
  • ponadto spotkania, happeningi, obcowanie z przyrodą, wędrówki po lesie, spływy kajakowe i wiele innych atrakcji...

Źródła[edytuj | edytuj kod]