2012-07-01: 37. Zamojskie Lato Teatralne

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 1 lipca 2012

Zamojskie Lato Teatralne jest przedsięwzięciem kulturalnym, które ma aspiracje oddziaływania w kategoriach artystycznych, społecznych, popularyzatorskich, wychowawczych. Istotą ZLT jest prezentacja spektakli przez teatry profesjonalne dla mieszkańców miasta, regionu i turystów.

Programowi głównemu towarzyszą warsztaty dla młodzieży, konkursy (m.in. na Sztukę Teatralną Szukamy Polskiego Szekspira, Spotkania Wokalne piosenka w teatralnej masce), wystawy, spotkania z twórcami teatru, spektakle grup amatorskich. ZLT jest kontynuatorem tradycji teatralnych Padwy Północy przez wzgląd na polską prapremierę Cyda, która odbyła się w Zamościu w 1662 r., z uwagi na lubelską Redutę Osterwy goszczącą w mieście wielokrotnie, a najważniejszym powodem trwania festiwalu jest dobro zamościan - napisali organizatorzy.

W programie m.in.:

  • Circus Mutabor
Teatr Wędrujące Lalki Pana Pejo w Sankt Petersburgu (Rosja)
reżyseria i scenografia: Anna Shishkina, Oleg Skotnikov
maski: Anna Shishkina
kostiumy: Yarosłav Rozanow, Tamara Karpova
choreografia: Renat Fatkhiev, Liudmila Nikolaeva

Jest to barwny spektakl plenerowy łączący różne gatunki teatru ulicznego: kabaret, cyrk, widowisko karnawałowe. Rosjanie prezentują tajemnicze historie, sztuczki kuglarskie oraz własnoręcznie wykonane maski. Artyści Teatru Wędrujące Lalki Pana Pejo dzięki poczuciu humoru nazywani bywają prezydenckimi błaznami. Grali m.in. dla Władimira Putina, Tony’ego Blaira i George’a Busha.

Źródła[edytuj | edytuj kod]