Przejdź do zawartości

2012-06-24: Wikimania 2012 rozpocznie się już 12 lipca

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 25 czerwca 2012
Mary Gardiner

Już tylko dwa tygodnie zostały do corocznej, międzynarodowej konferencji społeczności Wikimedia - Wikimanii. Będzie to już ósme spotkanie tego rodzaju. Miastem, które zostało wyłonione przez głosowanie na organizatora tegorocznej imprezy jest Waszyngton (Stany Zjednoczone). Konferencja odbędzie się w dniach 12-14 lipca na Uniwersytecie George’a Washingtona.

Waszyngton jest kulturalnym i technologicznym centrum Ameryki Północnej, znajdują się tu liczne muzea, biblioteki i inne instytucje kulturalne. W 2012 roku w Stanach Zjednoczonych odbywają się wybory prezydenckie, co da uczestnikom konferencji niepowtarzalną okazję zobaczenia Waszyngtonu od środka podczas kampanii wyborczej.

Jeszcze przed rozpoczęciem konferencji zostanie zorganizowana akcja „Wikimania zdobywa Manhattan” (6-9 lipca). W ramach imprezy uczestnicy odwiedzą m.in. muzea, Uniwersytet Columbia, biblioteki, parki i inne znane miejsca Nowego Jorku.

Sesje plenarne Wikimanii 2012 odbędą się w Lisner Auditorium, a sesje panelowe zostaną przeprowadzone w Marvin Center.

Inauguracja będzie miała miejsce 12 lipca o godz. 9:00. Konferencję otworzy Mary Gardiner, Australijka związana z zagadnieniami prawnymi open source i programowaniem. Gardiner jest współzałożycielką Ada Initiative, organizacji non-profit, która ma na celu zwiększenie udziału kobiet w wolnej i otwartej kulturze oraz oprogramowaniu. W Sydney założyła AussieChix, pierwszą i największą w Australii organizację integrującą środowisko kobiet związanych z wolnym i otwartym oprogramowaniem. Gardiner jest również aktywna w australijskiej społeczności Linuxa. W 2011 r. otrzymała nagrodę The Rusty Wrench przyznawaną przez Linux Australia.

Mary jest zdecydowanym zwolennikiem open source, intensywnie pracuje nad podniesieniem roli kobiet i zwiększeniem ich udziału w open source oraz otwartej kulturze —- stwierdził James Hare, koordynator Wikimanii 2012. Decyzja o wyborze Gardiner jako osoby otwierającej konferencję wiąże się z celami Fundacji Wikimedia dotyczącymi zlikwidowania nierówności płci w Wikipedii, poprzez zachęcanie do uczestnictwa i tworzenia projektu przez kobiety.

Po Mary Gardiner głos zabierze Jimmy Wales, współzałożyciel Wikipedii i Wikii.

Tematyka pozostałych wykładów będzie związana m.in. z:

  • współpracą z sektorem publicznym na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym;
  • własnością intelektualną i prawami autorskimi;
  • wspieraniem współpracy z galeriami, bibliotekami, archiwami i muzeami oraz budowaniem zapału do kontynuacji pracy w tym zakresie (GLAM);
  • społecznością i kulturą wiki;
  • badaniami na temat projektów wiki;
  • technologiami mającymi na celu zaspokojenie potrzeb użytkowników projektów Wikimedia (m.in. OTRS, MediaWiki, semantyczne wiki, Augmented Reality (AR), kody QR, Wikipedia dla urządzeń mobilnych, Wikipedia offline, User Interface Design, WikiLove i Liquid Thread).

Źródła

[edytuj | edytuj kod]