Przejdź do zawartości

2012-06-24: WITNESS: seria filmów instruktażowych „Jak filmować protesty”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 24 czerwca 2012

Organizacja WITNESS opublikowała serię filmów instruktażowych How to Film Protests („Jak filmować protesty”), które zawierają wskazówki mające pozwolić na używanie materiałów filmowych jako dowodu naruszeń praw człowieka. Filmy radzą także, jak zapewnić bezpieczeństwo zaangażowanych osób.

Składająca się z pięciu filmów seria, stworzona przy udziale wideo-aktywistów, dostarcza ważnych informacji dla każdego, kto może znaleźć się z kamerą w centrum istotnych wydarzeń (np. protesty ruchu Occupy czy powstanie w Syrii). W filmach porusza się kolejno następujące tematy: przygotowanie do filmowania, wybór odpowiedniego sprzętu, filmowanie protestów w większej ekipie, uchwycenie odpowiedniej jakości obrazu i dźwięku oraz przeprowadzanie wywiadów.

Seria ta, wraz z naszymi wskazówkami w ramach projektu Video for Change, zawiera najlepsze praktyki, które udało nam się rozwinąć przez ostatnie 20 lat, we współpracy z ponad 300 partnerami w 80 krajach. Chcemy także stawić czoła konkretnym wyzwaniom, które odkryliśmy w zeszłym roku, pracując z wyjątkowymi aktywistami – szczególnie z regionu Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, który jest obecnie w centrum zainteresowania #video4change.

Pierwszy film pokazuje, jak filmować bezpiecznie i skutecznie, mając świadomość swojego celu i potencjalnych odbiorców. W filmie podkreśla się potrzebę wypracowania zasad bezpieczeństwa dla samego siebie oraz osób pojawiających się w filmie, a także konieczność zwracania uwagi na szczegóły. Nie można także zapominać o skrupulatnym oznaczaniu daty, godziny i miejsca wydarzenia.

Kolejny film wymienia zalety działania w większej ekipie. Dzięki połączeniu sił z osobami, do których ma się zaufanie, można podzielić się zadaniami i filmować oddzielnie w różnych miejscach. Członkowie ekipy mogą sobie także udzielać wsparcia w wypadku, gdy coś pójdzie niezgodnie z planem (działając według wcześniejszych ustaleń dotyczących bezpieczeństwa).

Ostatni film serii mówi o tym, jak przeprowadzać wywiady. Należy zacząć od zebrania informacji o danej osobie i temacie, aby móc z wyprzedzeniem zaplanować pytania. Następnie należy poinformować zainteresowane osoby o ryzyku związanym z udziałem w filmie, by uzyskać ich świadomą zgodę. Film pokazuje także sposoby maskowania tożsamości tak, aby pozostawić pytanemu decyzję o tym, czy i w jaki sposób będzie pokazywany w filmie.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]