2012-06-24: Blogi naukowe w Afryce subsaharyjskiej
Pisanie blogów stało się już częścią kultury masowej w Afryce subsaharyjskiej, jednak sfera blogów naukowych wciąż pozostaje daleko w tyle. Pomimo wielu inicjatyw promujących ideę dzielenia się wiedzą w afrykańskim środowisku naukowym, blogi o takiej tematyce, a zwłaszcza te zajmujące się badaniami, w dalszym ciągu można policzyć na palcach jednej ręki.
Brak zainteresowania?
[edytuj | edytuj kod]Brak blogów może wiązać się z nierównym stopniem rozwoju badań naukowych na kontynencie. Potrzeba zwiększenia ilości takich badań jest tutaj oczywista. B. Ruelle, dziennikarz wyjaśnił na swoim blogu:
Jacques Bonjawo jest kameruńskim inżynierem i przewodniczącym zarządu Afrykańskiego Uniwersytetu Wirtualnego (AVU). Bonjawo określa cele tej instytucji:
Mzamose Gondwe z Malawi dostrzega potrzebę promowania większego zaangażowania Afryki w naukę. Jest to głównym tematem jej bloga African Science Heroes. Wyjaśnia ona także, co zamierza osiągnąć:
Szufladkowanie afrykańskich badań?
[edytuj | edytuj kod]Wieści naukowe z Afryki, które docierają do popularnych platform medialnych, w większości przypadków związane są z programami ochrony środowiska, zdrowiem publicznym lub badaniami egzotycznych gatunków zwierząt. Typowym przykładem jest opublikowany niedawno artykuł na temat badania rytuałów godowych samicy lemurka myszatego na Madagaskarze, który ukazał się na wielu różnych portalach w wyniku dzielenia się linkiem przez użytkowników. Sam tytuł - „Rozwiązłość naczelnych - drogi seks pod kontrolą samicy” - wzbudził spore zainteresowanie osób spoza społeczności naukowej. Okazało się, że badanie nasuwa interesujące wnioski w zakresie strategii przetrwania gatunku. Sara Reardon z czasopisma Science NOW wyjaśniła:
Badacze stwierdzili, że albo poligamiczny styl życia przynosi samicom jakieś nieznane korzyści ewolucyjne, albo dziewczyny rzeczywiście chcą się bawić. |
Afrykańska nauka i inżynieria ma jednak wiele do zaoferowania również w innych dziedzinach. Blog Afrigadget ukazuje nowatorskie projekty inżynierskie skupiające się na rozwiązywaniu konkretnych problemów. Jednym z takich projektów jest instalacja biogazowa w Kenii. Paula Kahumbu wyjaśnił na nim sposób, w jaki piki piki (motocykl w języku suahili) może pomóc w usprawnienu procesu rozwożenia obornika:
Africamaat to projekt mający na celu udokumentowanie historii nauki oraz wynalazców afrykańskich. Jego twórcy stwierdzili, że chcą "pokazać, że systematyczne wyłączanie Czarnej Afryki ze światowej historii nauki jest rzeczą zupełnie nieuzasadnioną".
Wolny dostęp do publikacji
[edytuj | edytuj kod]Społeczeństwo Madagaskaru przywykło już do faktu, że populacja żyjącego tu lemurka wzbudza większą sensację, niż populacja ludzka. Należy jednak zauważyć, że i tutaj zaczyna się formować społeczność blogerów naukowych. Istnieje kilka projektów zajmujących się zbieraniem i udostępnianiem materiałów naukowych dotyczących tego kraju.
Na stronie internetowej Thèses Malgaches en ligne można będzie znaleźć wszystkie prace i rozprawy naukowe, które zostały opublikowane od 2002 roku.
Natomiast blog naukowy MyScienceWork promuje kulturę dzielenia się wiedzą wśród naukowców:
.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Blogi naukowe w Afryce subsaharyjskiej”, którego autorem jest Lova Rakotomalala (tłum. Beata Watroba), opublikowanego w serwisie GlobalVoices (więcej informacji).