2012-06-22: Red Hat Enterprise Linux 6.3
|
Red Hat ogłosił wydanie Red Hat Enterprise Linux 6.3, trzeciej aktualizacji do wydanego jakiś czas temu RHEL 6. Najnowsza wersja potrafi zaalokować do 160 rdzeni procesora i 2TB pamięci operacyjnej na system gościa. Spice, które jest odpowiedzialne za wirtualizację pulpitu, potrafi obsługiwać przekierowanie urządzeń USB 2.0 z systemu, który wyświetla pulpit na maszynę zdalną lub lokalną gościa.
Dodano wsparcie dla sprzętu sieciowego kompatybilnego z SR-IOV (Single Root I/O Virtualisation), który może zrobić z jednej fizycznej karty, wiele wirtualnych oddzielnych kart. Pozwala to wirtualnym sieciówkom zostać zaalokowanymi w systemie gościa.
Wersja RHEL 6.3, dzięki zastosowaniu vCPU hot plug, czyli technice umożliwiającej dynamiczny przydział procesorów wirtualnym maszynom, pozwala w czasie rzeczywistym na zwiększanie ilości rdzeni systemowi gościa.
RHEL 6.3, jako pierwsza wersja oferuje obraz Virt-P2V ISO, który jest używany do tworzenia bootowalnych CD i pamięci flash o identycznie nazwanych narzędziach. Posiada możliwość migracji urządzeń z systemem Windows lub RHEL, które są zainstalowane bezpośrednio na sprzęcie, jako obrazów. Następnie można je uruchomić, jako gościa KVM pod RHEL lub RHEV.
Mapper Urządzeń w jądrze, który jest używany przez LVM, oferuje funkcje Thin Provisioning. Potrafi ona eksportować więcej przestrzeni, niż jest aktualnie dostępne. Ma to być podstawa do stworzenia wydajnego i skalowalnego systemu do przechowywania danych. Posiada opcję tworzenia zrzutu ze zrzutu.
Dodano również możliwość implementacji poziomów RAID 4,5,6 poprzez LVM. Aby tego dokonać LVM łączy się z kodem softwarowego RAID w jądrze, który jest zarządzany przez mdadm.
Pomniejsze:
- Jądro Linux w RHEL 6.3 zawiera kontroler Net_prio (Network Priority Cgroup Infrastructure), który został dodany w jądrze Linux 3.3. Administratorzy mogą użyć tej technologii, do ustawienia priorytetów interfejsów sieciowych dla procesów Control Group (Cgroup)
- Nowa usługa w tle - numad, została zaprojektowana do optymalizacji używania zasobów systemu, w systemach które posiadają nieformalną strukturę pamięci
- Daemon SSH potrafi obsłużyć wiele systemów uwierzytelniania użytkowników (technologia eksperymentalna)
- Dodano także OpenJDK 7 (Technologia eksperymentalna)
- Wtyczka MySQL InnoDB może być używana w systemach x86_64. Plugin oferuje więcej funkcji i lepszą wydajność od zintegrowanego silnika w MySQL
- Dodano Rsyslog 5, zaktualizowano sterowniki sieciowe, DRM, Alsa, graficzne i do procesorów
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Red Hat Enterprise Linux 6.3”, którego autorem jest Michał Olber, opublikowanego w serwisie OSWorld (więcej informacji).