Przejdź do zawartości

2012-06-22: Red Hat Enterprise Linux 6.3

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 21 czerwca 2012

Red Hat ogłosił wydanie Red Hat Enterprise Linux 6.3, trzeciej aktualizacji do wydanego jakiś czas temu RHEL 6. Najnowsza wersja potrafi zaalokować do 160 rdzeni procesora i 2TB pamięci operacyjnej na system gościa. Spice, które jest odpowiedzialne za wirtualizację pulpitu, potrafi obsługiwać przekierowanie urządzeń USB 2.0 z systemu, który wyświetla pulpit na maszynę zdalną lub lokalną gościa.

Dodano wsparcie dla sprzętu sieciowego kompatybilnego z SR-IOV (Single Root I/O Virtualisation), który może zrobić z jednej fizycznej karty, wiele wirtualnych oddzielnych kart. Pozwala to wirtualnym sieciówkom zostać zaalokowanymi w systemie gościa.

Wersja RHEL 6.3, dzięki zastosowaniu vCPU hot plug, czyli technice umożliwiającej dynamiczny przydział procesorów wirtualnym maszynom, pozwala w czasie rzeczywistym na zwiększanie ilości rdzeni systemowi gościa.

RHEL 6.3, jako pierwsza wersja oferuje obraz Virt-P2V ISO, który jest używany do tworzenia bootowalnych CD i pamięci flash o identycznie nazwanych narzędziach. Posiada możliwość migracji urządzeń z systemem Windows lub RHEL, które są zainstalowane bezpośrednio na sprzęcie, jako obrazów. Następnie można je uruchomić, jako gościa KVM pod RHEL lub RHEV.

Mapper Urządzeń w jądrze, który jest używany przez LVM, oferuje funkcje Thin Provisioning. Potrafi ona eksportować więcej przestrzeni, niż jest aktualnie dostępne. Ma to być podstawa do stworzenia wydajnego i skalowalnego systemu do przechowywania danych. Posiada opcję tworzenia zrzutu ze zrzutu.

Dodano również możliwość implementacji poziomów RAID 4,5,6 poprzez LVM. Aby tego dokonać LVM łączy się z kodem softwarowego RAID w jądrze, który jest zarządzany przez mdadm.

Pomniejsze:

  • Jądro Linux w RHEL 6.3 zawiera kontroler Net_prio (Network Priority Cgroup Infrastructure), który został dodany w jądrze Linux 3.3. Administratorzy mogą użyć tej technologii, do ustawienia priorytetów interfejsów sieciowych dla procesów Control Group (Cgroup)
  • Nowa usługa w tle - numad, została zaprojektowana do optymalizacji używania zasobów systemu, w systemach które posiadają nieformalną strukturę pamięci
  • Daemon SSH potrafi obsłużyć wiele systemów uwierzytelniania użytkowników (technologia eksperymentalna)
  • Dodano także OpenJDK 7 (Technologia eksperymentalna)
  • Wtyczka MySQL InnoDB może być używana w systemach x86_64. Plugin oferuje więcej funkcji i lepszą wydajność od zintegrowanego silnika w MySQL
  • Dodano Rsyslog 5, zaktualizowano sterowniki sieciowe, DRM, Alsa, graficzne i do procesorów

Źródła

[edytuj | edytuj kod]