Przejdź do zawartości

2012-06-22: Izrael pod ostrzałem ze Strefy Gazy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 22 czerwca 2012

W poniedziałek i wtorek Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły trzy uderzenia na cele w Strefie Gazy.

Pierwsze odbyło się w 18 czerwca popołudniu, kilka godzin po ataku terrorystycznym z Synaju, w wyniku którego zginął Izraelczyk pracujący przy budowie izraelskiego muru bezpieczeństwa (granica izraelsko-egipska). Wynikiem tego uderzenia była likwidacja dwóch członków północnego oddziału Brygad Al-Kuds (zbrojnego skrzydła Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu) odpowiedzialnego za ostatnie snajperskie ataki wzdłuż granicy.

Celem drugiego, które odbyło się poniedziałek wieczorem, była grupa terrorystów przygotowująca się do wystrzelenia rakiety w północnej Strefie Gazy, prawdopodobnie także należąca do Islamskiego Dżihadu. W jego wyniku zostało zabitych również dwóch terrorystów.

19 czerwca, wczesnym rankiem przeprowadzono trzecie uderzenie, skierowane w grupę terrorystów próbujących podłożyć ładunek wybuchowy w pobliżu granicy ze Strefą Gazy. Nie wiadomo na razie ilu terrorystów zostało zabitych.

Premier Beniamin Netanjahu powiedział, że ataki nie przerwą budowy muru bezpieczeństwa na granicy z Egiptem: „To nas nie powstrzyma. [...] Do tej pory zbudowaliśmy prawie całe ogrodzenie - 180 km. [...] Ogrodzenie ma zapobiegać terroryzmowi i powstrzymywać szpiegów, teraz jest to naszym najwyższej wagi interesem narodowym”.

Od poniedziałku w kierunku Izraela zostało wystrzelonych kilkadziesiąt rakiet i pocisków moździerzowych. Są odpalane ze Strefy Gazy i spadają na południe Izraela.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]