2012-06-18: Organizator „flotylli wolności” brał udział w finansowaniu Al-Kaidy?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 18 czerwca 2012

Bulent Yildirim, człowiek stojący na czele tureckiej radykalnej islamskiej IHH (Fundacji na rzecz Praw Człowieka i Wolności oraz Pomocy Humanitarnej), został przesłuchany 15 czerwca przez prokuraturę w Stambule.

Czynności tureckiej prokuratury, w tym przesłuchanie prezydenta organizacji, mają na celu wyjaśnienie podejrzenia przekazywania przez IHH środków gromadzonych na pomoc humanitarną do Al-Kaidy.

Prokuratura podejrzewa, że Yildirim, jeden z głównych organizatorów „flotylli wolności”, finansował Al-Kaidę, a jego „fundacja” służyła do gromadzenia i transferu środków dla tej sunnickiej organizacji terrorystycznej.

Prof. Uzi Arad, który w czasie „flotylli wolności” był Szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Izraela, skrytykował 15 czerwca w Tel Awiwie, w trakcie jednego ze spotkań z cyklu "HaKatedra Strategiczny Piątek", wojskowego sekretarza premiera gen. Jochanana Lokera. Swoje uwagi wygłosił pod wpływem opublikowanego dwa dni wcześniej raportu Kontrolera Państwa Michy Lindenstraussa, który nie pozostawił suchej nitki na rządowym procesie decyzyjnym przed i w trakcie trwania incydentu.

Arad powiedział między innymi, że starał się zorganizować naradę gabinetu przygotowującą Izrael już trzy miesiące przed incydentem, ale jego działania zostały storpedowane. Arad wskazał główny problem, który był przyczyną fuszerki w trakcie przygotowań do zatrzymania „flotylli wolności” i samego incydentu - ambicjonalne rozgrywki wojskowego sekretarza Lokera.

Źródła[edytuj | edytuj kod]