2012-06-17: W Grecji trwają wybory parlamentarne

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 17 czerwca 2012

17 czerwca 2012 w Grecji rozpoczęły się wybory parlamentarne. To już drugie wybory w ciągu ostatnich sześciu tygodni. W poprzednich wyborach, które odbyły się 6 maja, nie udało się żadnej partii utworzyć rządu.

Według sondaży największe szanse mają:

Wynik dzisiejszych wyborów może przesądzić o pozostaniu Grecji w strefie euro. Przyszłość strefy euro, która przeżywa obecnie największy kryzys od momentu powstania w dużej mierze zależeć będzie od tego, w jaki sposób zostanie rozwiązany problem Grecji.

Jeśli zwycięży SYRIZA, która chce renegocjacji umowy pożyczkowej, co może skutkować wstrzymaniem pomocy finansowej w wysokości 240 mld euro dla Grecji, co spowoduje, że już w lipcu ten kraj zbankrutuje. Bez pomocy budżet państwa nie będzie w stanie spłacić swych zobowiązań, a to z kolei może skutkować wykluczeniem Grecji z unii walutowej i powrotem do narodowej drachmy, a nawet wypisaniem z Unii Europejskiej.

Zwycięskie ugrupowania ND ani SYRIZA nie będą w stanie rządzić samodzielnie i będą musiały poszukać koalicyjnych sojuszników. Jeśli nie dojdzie do powstania koalicji, konieczne będą nowe wybory, które mogą odbyć się 10 lub 17 sierpnia, a do tego czasu zabraknie pieniędzy na wypłatę pensji w sektorze budżetowym.

Jeśli po wyborach parlamentarnych nie uda się wyłonić nowego rządu, to w obawie o wprowadzenie drachmy dojdzie do wycofywania pieniędzy na masową skalę, co spowoduje załamanie krajowego systemu bankowego. Nastąpi masowa wypłata depozytów z bankomatów i likwidacja lokat z banków greckich, a w efekcie ich upadek.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]