2012-06-17: Rada miasta Helsinki będzie kontynuowała wdrażanie oprogramowania Open Source

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 18 czerwca 2012
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org

Rada miasta Helsinki zadecydowała o kontynuowaniu wdrożenia alternatywnego oprogramowania Open Source, co ma pomóc w uwolnieniu się od problemu uzależnienia od jednego dostawcy. 14 czerwca wieczorem, pięćdziesięciu członków z osiemdziesięciopięcio osobowej rady przegłosowało rezolucję nakazującą departamentowi IT kontynuowanie wsparcia dla otwartoźródłowego pakietu biurowego.

- Departament IT musi działać w celu złamania zależności od pojedynczego dostawcy oprogramowania - oznajmiła rada miasta w rezolucji. - Taki stan naraża miasto na operacyjne i finansowe ryzyko. No przykład, dostawca IT można dyktować wysokość opłat licencyjnych i kontrolować format miejskich plików.

Członkowie rady nakazali wydziałowi IT, aby ten kontynuował wsparcie dla niezależnego od dostawcy pakietu biurowego, wybierając albo OpenOffice albo LibreOffice. Oprogramowanie to musi być utrzymywane na tym samym poziomie i regularnie aktualizowane.

- Proponowane działanie jest stosunkowo niedrogie. To znacząco pomoże w obniżeniu cen licencji na własnościowe oprogramowanie, które miasto ma zamiar odnowić, a co będzie kosztować miliony - zaznaczono.

- Aktualizowanie LibreOffice do najnowszej wersji jest naprawdę minimum, o które prosimy - skomentowała opór Johanna Sumuvuori, która wyszła z inicjatywą rezolucji. Spotkanie zorganizowano z powodu decyzji władz IT, które już w kwietniu oznajmiły, że cena niezależności technologicznej jest zbyt wysoka i należy wrócić do poprzedniego rozwiązania. Zamiana pakietu biurowego mogłaby zachwiać cały system IT, zajmując znacznie więcej czasu i zabierając znacznie więcej pieniędzy - uważają pracownicy.

Helsińskie próby wdrożenia otwartego pakietu biurowego zaczęły się w 2011 r. Wtedy też pilotażowy program został zaproponowany przez Johannę Sumuvuori. Nie jest to pierwsza migracja tego typu. W 2010 roku Fińskie Ministerstwo Sprawiedliwości skutecznie zmigrowało 10 tysięcy stanowisk na OpenOffice.org, pozbywając się Microsoft Office'a, Corel WordPerfecta i IBM Lotus Symphony.

Źródła[edytuj | edytuj kod]