Przejdź do zawartości

2012-06-17: Internet szerokopasmowy ważny jak kanalizacja i drogi: list otwarty Komisji Szerokopasmowej do G20

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 17 czerwca 2012

15 czerwca współtoworzona przez UNESCO i Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) Komisja Szerokopasmowa na rzecz Cyfrowego Rozwoju opublikowała list otwarty wzywający liderów państw G20 do promocji rozwoju sieci szerokopasmowych, aplikacji i usług.

Zdaniem Komisji szerokopasmowy dostęp do internetu będzie w przyszłości podstawową infrastrukturą, równie ważną jak dziś sieci wodociągowe i elektryczne, drogi czy szlaki kolejowe. W rozwoju internetu szerokopasmowego kluczowa jest rola rządów państw członkowskich ONZ. Powinny one prowadzić proinwestycyjne i prokonkurencyjne polityki krajowe, zmniejszać bariery inwestycyjne oraz bezpośrednio finansować inwestycje. Członkowie Komisji podkreślili również rolę sektora prywatnego w stymulowaniu inwestycji infrastrukturalnych oraz inicjowaniu innowacyjnych rozwiązań.

Członkowie Komisji Szerokopasmowej zamierzają promować powszechny dostęp do internetu („Broadband for all”) podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zrównoważonego Rozwoju Rio +20 oraz zbliżającego się Zgromadzenia Generalnego ONZ.

Co robimy w Polsce na rzecz rozwoju szerokopasmowego internetu?

[edytuj | edytuj kod]

Prace na rzecz rozwoju internetu wspiera MAC podejmując liczne inicjatywy – od działań legislacyjnych, przez wsparcie samorządowych projektów szerokopasmowych i budowy kompetencji cyfrowych obywateli po tworzenie narzędzi strategicznego planowania rozwoju dostępu do internetu.

Kluczowym narzędziem legislacyjnym jest obowiązująca od 17 lipca 2010 r. Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci szerokopasmowych. Usunęła ona wiele barier dla inwestycji telekomunikacyjnych oraz stworzyła wyraźne podstawy prawne aktywności samorządów terytorialnych w zakresie telekomunikacji.

Żeby pomóc samorzadom w realizacji projektów telekomunikacyjnych, MAC uruchomiło Projekt Systemowy.

Dzięki niemu potencjalni beneficjenci funduszy europejskich dotyczących infrastruktury telekomunikacyjnej mogą uzyskać bezpłatne wsparcie doradcze.

Druga część tego projektu – znana pod nazwą Polska Cyfrowa Równych Szans i realizowana przez MAC wspólnie ze Stowarzyszeniem Miasta w Internecie – to nowatorski sposób wspierania społeczeństwa informacyjnego. W ramach projektu trwa teraz rekrutacja 2600 Latarników, którzy będą w swoim środowisku pokazywać korzyści z używania w sieci. MAC zaprosiło też samorządy wojewódzkie oraz przedsiębiorców telekomunikacyjnych do podpisania Memorandum w sprawie współpracy na rzecz budowy i rozwoju pasywnej infrastruktury sieci szerokopasmowych. Inicjatywa skupiła już ponad 40 podmiotów reprezentujących różne segmenty sektora telekomunikacyjnego. Trwają prace nad rekomendacjami, które m.in. dotyczyć będą zmian przepisów prawnych utrudniających inwestycje telekomunikacyjne.

Działania w ramach Memorandum będą powiązane z Narodowym Planem Szerokopasmowym, który jest polską odpowiedzią na wyzwania stawiane w Europejskiej Agendzie Cyfrowej. Trwa analiza uwag zgłoszonych do Planu przez partnerów społecznych i samorządy.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]