2012-06-17: Fundusz Kościelny zastąpiony odpisem podatkowym
- Chcę stworzyć ramy „oddechu duchowego” dla Kościołów i związków wyznaniowych – powiedział Michał Boni na spotkaniu z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych. Zaznaczył jednocześnie, że likwidacja Funduszu jest nowoczesnym i demokratycznym rozwiązaniem współfinansowania Kościołów i związków wyznaniowych.
Minister przedstawił zebranym proponowany przez rząd harmonogram okresu przejściowego likwidacji Funduszu Kościelnego.
Zdaniem ministra Boniego swoboda decyzji obywatelskich w sprawie odpisu podatkowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych jest wprowadzana po to, aby z czasem rozwijać ich działalność. Minister zapewnił, że proponując rozwiązania likwidacji Funduszu bierze pod uwagę sytuację i specyfikę mniejszych Kościołów i związków wyznaniowych.
- Widzę swoją misję szerzej, odpowiadam za całość relacji z Kościołami i związkami wyznaniowymi – powiedział Boni podczas spotkania. Zdaniem ministra konieczne jest bardziej szczegółowe określenie zadań prawnych i technicznych, które pomogą zlikwidować bariery przeszkadzające wiernym we współfinansowaniu Kościołów.
Minister uważa, że należy na roboczo oszacować skutki decyzji, uwzględniając konieczność zachowania płynności zadań publicznych, które Kościoły i związki wyznaniowe relacji wykonują. W tym celu podjęte zostaną prace w grupach roboczych.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Po spotkaniu z Kościołami i związkami wyznaniowymi dotyczącym likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go odpisem podatkowym”, opublikowanego w serwisie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (więcej informacji).