Przejdź do zawartości

2012-06-12: GNU Emacs 24.1

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 12 czerwca 2012

Wydano GNU Emacs 24.1 - kolejną wersję edytora tekstowego, napisanego przez Richarda Stallmana, który to przekazał projekt kilka lat temu Chong Yidong i Stefan Monnier.

Emacs składa się z niewielkiego i wydajnego jądra napisanego w C, zawierającego też interpreter dialektu Lispu zwanego Emacs Lisp, oraz z ogromnej nadbudowy napisanej w Lispie i wykonywanej przez to jądro. Dzięki takiej konstrukcji Emacs jest elastyczny, a jego zachowanie można w pełni kontrolować przy użyciu Emacs Lispa. Obecnie program jest jednym z najbardziej znanych i cenionych przez wielu ludzi na całym świecie.

Pojawił się menedżer pakietów bazujący na Lispie, którego można używać do instalacji i pokazywania pakietów z repozytorium. Repo znajduje się aktualnie pod opieką deweloperów Emacsa. Nowe komendy list-packages i describe-package są podstawą całkowicie odświeżonego interfejsu użytkownika. Raz zainstalowane moduły w nowym systemie, są automatycznie ładowane do edytora.

Udoskonalono wsparcie języków: arabskiego, hebrajskiego i perskiego, dzięki czemu edytor wyświetla już poprawnie skrypty RTL. Równie dokumentacja w tych językach została ulepszona. GNU Emacs zawiera zunifikowany system uzupełniania tekstu, który współpracuje z większością trybów i powinien zapewniać spójne działanie w całym programie.

Podczas kompilacji można ustawić wsparcie dla GTK+ 3, ImageMagick, libxml2 i GnuTLS (wbudowane wsparcie szyfrowania SSL). Istnieje także opcja wsparcia SELinuksa za pomocą odpowiednich flag.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]