Przejdź do zawartości

2012-06-09: Warszawa: protest ukraińskich aktywistek przeciwko EURO 2012

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 9 czerwca 2012

Ukraińskie feministki z grupy Femen na znak protestu przeciwko EURO 2012, obnażyły się przed Stadionem Narodowym w Warszawie, na oczach kilku tysięcy osób. Policja zareagowała błyskawicznie, obezwładniając i zatrzymując demonstrujące kobiety.

Aktywistki zdjęły koszulki, wykrzykując m.in. hasło: „F**k Euro”. Pierwszy człon tego hasła miały wypisany na plecach. Zostały szybko otoczone przez stewardów, a po chwili przejęte przez policję.

Ukraińskie feministki przeciwko organizacji EURO w Polsce i na Ukrainie protestują już od dawna. 31 maja w Kijowie aktywistki „zaatakowały” w centrum miasta Slavka i Slavko, maskotki EURO 2012, a dokładnie postacie maskotek ułożone z kwiatów na klombie.

Feministki przebrane za penisy stanęły pomiędzy nogami „kwiatowych” maskotek. Powód dla, którego ich protest przyjął właśnie taką formę podały na swojej stronie internetowej, gdzie napisały, że: „penis najlepiej odzwierciedla poglądy i pomysły UEFA na EURO 2012 na Ukrainie i w Polsce”.

Jedna z aktywistek grupy Femen, Ołeksandra Szewczenko wyjaśniła: „główną ideą tych mistrzostw w rozumieniu UEFA jest zarabianie pieniędzy, wykorzystywanie seksualne ukraińskich i polskich kobiet oraz rozpijanie mężczyzn. Jesteśmy przeciwne EURO 2012. Atakujemy wszystkie symbole związane z mistrzostwami, w tym również ten stojący na piedestale garnek”.

UEFA nie tylko zarobi 225 milionów euro ze sprzedaży biletów na mecze, które rozegrane będą na stadionach wybudowanych przez Polskę i Ukrainę, ale polski rząd wspaniałomyślnie zwolnił ją nawet z płacenia podatku dochodowego od tej sprzedaży! UEFA ma więc do zwrotu jedynie 8% VAT w kwocie 40 mln złotych. Jednak i to prawdopodobnie nie nastąpi, gdyż jak twierdzą specjaliści z prawa podatkowego, UEFA już odnalazła furtkę, która pozwoli zatrzymać pieniądze w jej kieszeni - można przeczytać na stronie Centrum Informacji Anarchistycznej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]