Przejdź do zawartości

2012-06-07: Gdańskie Dni Sąsiadów 2012 - podsumowanie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 7 czerwca 2012

Zakończyła się czwarta edycja Gdańskich Dni Sąsiadów. W tym roku festyny, biesiady i prywatne spotkania w różnych częściach miasta oraz poza nim (np. w Kolniku czy Ulkowach) odbywały się niemal przez miesiąc, od 27 kwietnia do 20 maja. Najwięcej wydarzeń miało miejsce we Wrzeszczu (12) i na Stogach (10). Po kilka w Kokoszkach, Chełmie, Głównym i Starym Mieście oraz na Siedlcach i w Oliwie. Padł rekord frekwencyjny - zarejestrowano 90 spotkań w 25 dzielnicach. Dane przekazane przez organizatorów wskazują, że w Gdańskich Dniach Sąsiadów 2012 wzięło udział łącznie ponad 20 tysięcy osób.

Imprezy miały różne formy, od prywatnych spotkań w mieszkaniach i przydomowych ogródkach, po festyny, pikniki, gry miejskie i oczywiście - wyprzedaże. Organizatorzy w ramach poszczególnych wydarzeń, przygotowali dla swoich sąsiadów szereg rozmaitych atrakcji. Popularne było wspólne grillowanie, oferowanie domowych wypieków oraz zabawy dla dzieci. W wielu miejscach dzieci prezentowały swoje zdolności artystyczne i sportowe - Mali Samurajowie wystąpili na Żabiance przy Klubie „Feluka”, a na osiedlu Przeróbka odbywały się pokazy karate i taneczno-muzyczne występy zespołów młodzieżowych. Podczas festynów można było spotkać ratowników medycznych, którzy uczyli jak udzielać pierwszej pomocy i pielęgniarki, które za darmo mierzyły uczestnikom ciśnienie. Miejsca sąsiedzkich spotkań odwiedzali też partnerzy Dni Sąsiadów - Straż Miejska oraz Policja, która udostępniła swój radiowóz zwiedzającym podczas festynu na Wiszących Ogrodach.

Pomysłowość organizatorów nie znała granic. Parada motocyklów i darmowe przejażdżki czekały na uczestników „Dnia Radosnego Sąsiedztwa” na Przymorzu, osoby myślące o przygarnięciu zwierzęcia ze schroniska miały okazję porozmawiać na ten temat z przedstawicielami Fundacji Pies i Kot podczas imprezy na Siedlcach, a na Stogach odbyła się gra miejska. Jej uczestnicy musieli odgadywać miejsca ukrycia wskazówek rozsiane po całym osiedlu. Po dotarciu do punktów wykonywali różnorodne zadania np. udzielali pierwszej pomocy, pokonywali przeszkody, układali rymowanki o osiedlu i wiele innych.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji były wyprzedaże sąsiedzkie, organizowane wraz z partnerem strategicznym - serwisem Tablica.pl. W ramach konkursu, spośród nadesłanych zgłoszeń, wybrano 10, z których każda otrzymała pomoc animatora oraz nagrodę za najlepsze stoisko. Niewyprzedane przedmioty zostały przekazane Fundacji Droga i Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta w Gdańsku.

Uroczyste rozdanie nagród dla organizatorów sąsiedzkich spotkań, którzy wysłali pisemno-fotograficzne relacje na konkurs, odbyło się 25 maja, podczas Święta Miasta. Rozlosowano meble ogrodowe, śpiwory oraz oryginalne pakiety Euro 2012.

Gdańskie Dni Sąsiadów to okazja do spotkania i poznania swoich sąsiadów. Zabawa na świeżym powietrzu, spotkanie przy grillu czy święto ulicy - jest wiele sposobów na spędzenie czasu wspólnie z sąsiadami. W ramach sąsiedzkiego święta każdy może spotkać się z najbliższymi sąsiadami z ulicy, bloku, czy nawet klatki schodowej; poznać ludzi, których codziennie widuje, gdy wychodzi do pracy lub z niej wraca, gdy robi zakupy w lokalnym sklepie. Gdańskie Dni Sąsiadów to także większe akcje: festyny, przemarsze i święta ulicy organizowane przez stowarzyszenia i organizacje.

Organizacją Gdańskich Dni Sąsiadów zajmują się: Instytut Kultury Miejskiej, Fundacja Wspólnota Gdańska oraz Urząd Miejski w Gdańsku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]