Przejdź do zawartości

2012-06-01: NHS Hack Day - open source w służbie zdrowia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 1 czerwca 2012


„Lista pacjentów” to aplikacja dla lekarzy ułatwiająca zarządzanie pacjentami, która wygrała NHS Hack Day 2012. Spotkanie odbyło się w miniony weekend w Londynie. Program udostępniono na otwartej licencji MIT.

Od 26 do 27 maja, 120 uczestników wliczając w to deweloperów i lekarzy specjalistów pracowało wspólnie, aby rozwiązać część codziennych problemów brytyjskiej służby zdrowia. W dwa dni stworzono aż 14 specjalistycznych aplikacji.

Zwycięska aplikacja, „Lista pacjentów” używa znormalizowanych danych o pacjentach, pobranych z bazy szpitali. Jej celem jest dostarczenie lekarzom listy ich pacjentów i pozwolenie na stworzenie listy „rzeczy do zrobienia” (wyleczenia) oraz zaktualizowanie rekordu z danymi.

W raporcie w specjalistycznym magazynie eHealth Insider, Sir Liam Donaldson, były dyrektor ds. medycznych w Anglii potwierdził, że program „Lista pacjentów” faktycznie może pomóc „rozwiązać część problemów aktualnie występujących w narodowej służbie zdrowia”.

Redakcja magazynu zauważyła również, że gdyby jury składało się z deweloperów, zwycięzcą powinien zostać twórca Mobile Formulary. Aplikacja ta pobiera dane ze strony British National Formulary i publikuje je raz jeszcze, zapewniając jednak dużo łatwiejszy dostęp do nich i pozwala lekarzom pierwszego kontaktu na zaoszczędzenie kwoty rzędu 60 funtów (ok. 75 euro) w skali roku za dostęp do tych danych przez oficjalną stronę BNF.

David Miller, jeden z deweloperów pracujących na Mobile Formular powiedział, że grupa jeszcze nie omawiała kwestii licencji. - Kod prawie na pewno będzie na jakiejś liberalnej i otwartej licencji, ale sam trzon programu jest przedmiotem ochrony różnych praw autorskich - dodał.

Zwycięska aplikacja „Patient List” jest dostępna do pobrania z repozytorium Github.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]