2012-06-01: Izrael: naukowcy zmienili komórki skóry w komórki mięśnia sercowego
Izraelscy naukowcy z hajfskiego Technionu i szpitala Rambam w Hajfie po raz pierwszy na świecie zamienili komórki skóry (pobrane od pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca) na zdrowe komórki mięśnia sercowego.
Badacze przewidują, że w ciągu następnych 10 lat powinny rozpocząć się testy kliniczne. To rewolucyjne przeprogramowanie komórek ma w ich zamierzeniu pozwolić na "reperowanie" chorego mięśnia sercowego u milionów pacjentów na świecie.
Zespołem kierował kardiolog prof. Lior Gepstein. Jego zespół cofnął komórki skóry do etapu pluripotencjalnych komórek macierzystych, które mogą się przekształcać w inne wyspecjalizowane komórki i to bez ryzyka odrzucenia ich przez organizm pacjenta.
- Wykazaliśmy, że możliwe jest pobranie od osoby starszej z zawansowaną niewydolnością serca komórki skóry i przeobrażenie jej w młodą komórkę mięśnia sercowego – powiedział prof. Lior Gepstein.
Naukowcy wprowadzili do jądra komórek skóry trzy geny (Sox2, Klf4 i Oct4), które w reakcji na sygnały chemiczne przeprogramowją komórki. Potencjalnie technologia ta może być stosowana w leczeniu m.in. cukrzycy czy choroby Parkinsona.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Izraelscy naukowcy zmienili komórki skóry w komórki serca”, opublikowanego w serwisie www.izrael.org.il (więcej informacji).
- Pionierskie badania: serce ze skóry – wiadomosci.onet.pl, 23 maja 2012