2012-05-30: Wrocław: Brave Festival 2012

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 30 maja 2012

„Wtajemniczenia kobiet” – takie hasło przyświecać będzie tegorocznej edycji festiwalu, który odbędzie się w dniach 2-7 lipca 2012 roku we Wrocławiu.

W tym roku festiwal pełen będzie odważnych i niezwykłych kobiet. W swoją kulturę wtajemniczą nas m.in.: ponad stuletnia Bi Kidude z Zanzibaru, która zaprezentuje wyłącznie kobiecej publiczności tradycję unyago, czyli rytuał inicjacji przedślubnej młodych kobiet, któremu towarzyszy szczególna forma tradycji bębniarskiej zwana ngomą.

Zobaczymy także zespół Tartit z Mali, dla którego muzyka stała się jedyną odskocznią od trudów codziennego życia podczas ich pobytu w obozie dla uchodźców w Burkina Faso. Członkowie grupy pochodzący z koczowniczego ludu Tuaregów udowodnią, że blues wywodzi się z Afryki.

Z kolei zespołowi Maduma z Tanzanii podczas jednego z ich dwóch występów towarzyszyć będą dzieciaki biorące udział w Brave Kids. Na festiwalu zaprezentują się także Meninas de Sinhá z Brazylii.

Zespół ten, będący jedyną w swoim rodzaju grupą wzajemnego wsparcia, tworzony jest przez pochodzące ze zubożałych dzielnic brazylijskich miast czarnoskóre kobiety, którym śpiew i muzyka pozwala dzielnie stawiać czołaprzeciwnościom losu. Natomiast z Gruzji, specjalnie na Brave Festival, przyjedzie Casletila, wielopokoleniowy kobiecy chór z wioski Udabno. Wiele ze wspomnianych kobiet po raz pierwszy opuści granice swojego kraju.

- Marzę, aby w trakcie tej edycji znalazła się przestrzeń do rozmowy między nami – kobietami, babciami a wnuczkami, matkami i córkami – zapowiedziała Anna Zubrzycki, dyrektor artystyczny Brave Festival 2012.

Festiwalowi towarzyszyć będzie 3. edycja BRAVE KIDS – międzynarodowego programu edukacyjnego oraz 7. Przegląd Filmowy. W ramach Brave Kids do Polski przyjedzie ponad setka odważnych dzieciaków z 14 krajów. Przegląd natomiast nawiązywać będzie m.in. do szczególnej roli kobiet w sztuce i tradycji kultur całego globu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]